Промени в Постановление 64/2016 г. за условията и реда за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища, свързани с новоразкрити направления, предлага Министерството на образованието.
Ежегодното утвърждаване от Министерския съвет на броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в университетите се случва в съответствие с Методиката за определяне на разпределителен коефициент на висше училище по професионално направление на ПМС 64/2016 г. Един от компонентите в тази методика е броят на приетите студенти и докторанти по съответното направление за учебната 2019/2020 г.
При обобщаване на данните за предстоящата 2024/2025 г. обаче
от МОН за първи път са се натъкнали на проблем,
който ще продължи да възниква всяка година за новоразкритите направления и специалности от регулираните професии – за тях няма данни за реализацията на завършилите студенти и докторанти. По тази причина максимално допустимият брой на приеманите за обучение студенти за тях се определя въз основа на оценка на потребностите на пазара на труда, изготвена от експертна комисия към Министерството на труда и социалната политика.
При положителна оценка комисията определя максимално допустимия брой на студентите в рамките на свободния капацитет на съответното направление. Двата критерия –
положителната оценка на комисията и максимално допустимият брой на приеманите за обучение студенти и докторанти,
се прилагат и през следващите учебни години до получаване на акредитация. След получаване на такава при определянето на бройките за прием се прилага общата хипотеза на Методиката на ПМС 64/2016 г., която изисква при определянето на разпределителния коефициент на висшите училища да се взема предвид броят на студентите за учебната 2019/2020 г.
От МОН обаче установяват, че за висшите училища, открили нови професионални направления или специалности от регулираните професии чрез положително оценени проекти към НАОА след 2019 г., след което са получили положителна оценка от Комисията към МТСП, а по-късно и действаща акредитация, има пропуск в ПМС 64/2016 г., тъй като
не е посочено с какво се замества необходимият за изчисленията брой на приетите студенти
през учебната 2019/2020 г., тъй като те нямат реализиран такъв прием.
За 2024/2025 г. четири висши училища попадат в тази хипотеза:
Тракийският университет – Стара Загора, с направление „Комуникационна и компютърна техника“, получило положителна оценка от МТСП през 2022 г. и акредитация през 2023 г.; Русенският университет „Ангел Кънчев“ с „Национална сигурност“ (положителна оценка от МТСП през 2021 г. и акредитация през 2023 г.); Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, с „Обществено здраве“ (положителна оценка от МТСП през 2021 г. и акредитация в края на 2020 г.); и Националната спортна академия „Васил Левски“ с направление „Здравни грижи“ (положителна оценка от МТСП през 2023 г. и акредитация през същата година).
Комисията в МТСП е дала още 26 положителни оценки от 2019 г. насам за професионални направления и специалности от регулираните професии, които се очаква да получат акредитация. Когато това се случи, те също ще се сблъскат с липсата на приети студенти през 2019/2020 г. и с невъзможността да бъде формиран разпределителният коефициент за съответните висши училища.
За да се реши този проблем, МОН предлага допълнение на ПМС 64, според което за държавните университети, които нямат приети студенти и докторанти по съответното направление през 2019/2020 г., да се приема, че броят на студентите през тази година е равен на „определения максимално допустим брой на приеманите за обучение студенти и докторанти от експертната комисия към МТСП“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg