Рекорден е интересът към първата Международна олимпиада по изкуствен интелект, което е изненада и за нейните основатели. Когато става дума за нова олимпиада, обикновено идват 10 – 15 отбора, подчертават организаторите. А след броени дни Бургас, където ще се проведе олимпиадата, ще посрещне 44 отбора – от тях два български, с около 200 състезатели, потвърдили участие. Това е наложило да се сменя мястото за провеждането ѝ и още куп други логистични детайли.
Това стана ясно на пресконференция в Министерството на образованието и науката по повод предстоящото събитие. Домакин на състезанието от 9 до 15 август е бургаската Професионална природо-математическа гимназия „Акад. Н. Обрешков“.
„Това е най-голямата новосъздадена олимпиада. Така България ще спази традицията да създава международни олимпиади – след тази по информатика, по лингвистика, Европейската младежка олимпиада по информатика – заяви служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков. – Темата на олимпиадата по изкуствен интелект е близка до проблеми, върху които работи Министерството. Още в края на миналата година на базата на широко обсъждане с експерти създадохме насоки за работа с изкуствения интелект в училище. Изкуственият интелект навлиза и в учебните програми на редица професионални паралелки в технологични училища и природо-математически гимназии. Също така е фокус и в проекти на част от иновативните училища. Показателно за значимостта на събитието е и фактът, че Google е негов основен спонсор.“
До момента учениците ни са спечелили 58 медала от международни олимпиади,
като все още предстоят състезания до края на годината, стана ясно по време на събитието. „Надявам се и отборите ни на олимпиадата по изкуствен интелект да ни зарадват със силно представяне“, каза още проф. Цоков.
Новосъздадените в България олимпиади са в технологичната сфера и това не е случайно. Това е заявка към развитието на технологичния бизнес в страната и развитието на тези олимпиади е това, което дава България на света през тях, подчерта Елена Маринова, един от основателите на олимпиадата по изкуствен интелект. Тя има 25-годишна кариера в ИТ сектора, като съосновател на „Мусала Софт“, сега част от ИТ бизнеса на KKCG group.
Първият кръг на Олимпиадата е теоретичен и е свързан с разработки в областта на изкуствения интелект. Трите теми тази година са обработка на естествени езици, машинно обучение и компютърно зрение. Те са сред най-високо застъпените както в академичните среди, така и в бизнеса. „Почти сигурно е, че през следващите години ще развиваме тези теми, ще добавяме и други в зависимост от това как се развива тази толкова динамична сфера“, подчерта Маринова. Тази част от надпреварата е насочена в по-голяма степен към научната област.
Практическата част е свързана с инструменти, които може да използва всеки човек, за да създаде нещо в колаборация с изкуствения интелект.
Там са заложени няколко инструмента, които да ползват състезателите като насока. Но в същото време, те ще имат свободата в този кръг да използват какъвто софтуер решат, като ще имат за задача да създадат широко разбираем продукт – аудио, видео или изображение. „Убедени сме, като създатели на олимпиадата, че тя ще ни научи на нещо, защото полето е наистина огромно“, каза още Елена Маринова.
„В организацията, съставянето на задачите и журито участват водещи учени от световни университети. Част от тях са Оксфордският университет, Масачузетският технологичен институт, Университетът за изкуствен интелект „Мохамед бин Зайед“ в Абу Даби, Копенхагенският университет, както и Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, заяви Александър Велинов, също основател на олимпиадата по изкуствен интелект, преподавател по лингвистика и ръководител на олимпийския отбор по лингвистика.
Олимпиадата включва и конферентна част, която ще се проведе на 12 август,
като участници и гости ще имат възможност да чуят вълнуващи лекции от водещи лектори и да участват в практически сесии по актуални теми от изкуствения интелект.
Двата български отбора, които ще участват в състезанието, се подготвят още от юни. „В тях са включени някои от най-добрите ни млади изследователи и лингвисти. Те се подготвят от реномирани учени в областта“, каза Йоан Саламбашев, който е основен ръководител на българските отбори.
Изпълнителният директор на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки Вълкан Горанов подчерта, че в предстоящата олимпиада ще се включат държави от шест континента. Вече има запитвания от други страни, които искат да са следващите домакини на състезанието.
Създателите
Основател на олимпиадата е фондация ЛЕРАИ. Зад нея стоят петима българи: Лора Динева, която има над 10 години опит в организирането на национални лингвистични събития, доц. Росица Декова от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Елена Маринова – съосновател на „Мусала Софт“, Александър Велинов, който от 2003 г. почти непрестанно е бил ръководител на националния ни отбор по лингвистика, и Ива Гумнишка – бивш състезател и златен медалист от Международната олимпиада по лингвистика.
От къде тръгва идеята
„Идеята за олимпиадата ни хрумна, когато бяхме в Банско за ХХ олимпиада по лингвистика – разказва Александър Велинов. – Искахме да направим една по-съвременна олимпиада, която да не е затворена във фундаменталната наука, а да отразява това, което се случва в момента в най-новите технологии, която да е максимално близко до това, с което сегашните ученици – бъдещи студенти, ще се сблъскат да правят наистина.“
Първоначално обмислят състезанието да е по компютърна лингвистика – една от частите на изкуствения интелект. Но първоначалната идея бързо прераства в олимпиада по изкуствен интелект.
„Обработката на естествен език е част от компютърната лингвистика, която се занимава с идеята компютрите да могат да разбират естествения език. Всички знаем, че когато се „говори“ с компютри, се използват езици за програмиране, които те могат разбират. Но от много години, още през 50-те – 60-те години на миналия век, е имало идеи и разработки да се направи софтуер, който да разбира естествен език – разяснява Велинов. – Било за да изпълнява програми, било за да стигне до нещо, което все още го няма в идеален вариант – т.нар. машинен превод. Но пък има много други неща – коректори на текст, коректори на граматика, всички ежедневно ги използваме. В сайтове повечето обобщения, които са на заглавната страница, се генерират с помощта на компютърна лингвистика.“
Българските състезатели
Всяка страна може да изпрати на състезанието до два отбора, съставени от четирима състезатели и един ръководител на отбора. Талантливите младежи, които ще представят България на първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект, са Калина Иванова (X клас, НПМГ), Делян Бойчев (XII клас, ПМГ – Велико Търново), Деян Хаджи-Манич (XII клас, МГ – Варна), Велислав Джелепов ( X клас, МГ – Пловдив), Ванеса Калинкова (XI клас, ППМГ – Бургас), Елица Башева (XII клас, СМГ), Стоян Ганчев (XI клас, МГ – Пловдив) и Делян Христов (XI клас, МГ – Пловдив). Техни ръководители са Йоан Саламбашев и Радостин Чолаков.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg