Нов филиал към Българското неделно училище в Рим „Асен и Илия Пейкови“ открива врати преди дни в Авелино. Инициатор за това е Илиана Табанджова, която досега е преподавала във филиала на школото в Салерно. В България тя завършва психология, а в Италия – и детска педагогика.
„Раждането на това училище се случи спонтанно, ненадейно, както всички хубави неща в живота – казва Табанджова. – Винаги, вече повече от 15 години, се старая да нося в душата си България, моя роден кът, което е извор на невероятна енергия. В много трудни моменти се връщам назад. Там, където за пръв път съм открила слънцето, където за пръв път съм имала приятелска подкрепа и обич. Така че съм много доволна от това събитие в нашата малка общност. Случайно открих тези български майки преди повече от месец. Но те са много ентусиазирани, много идеи се раждат при срещите с тях. Смятам, че това ще бъде за доброто на нашите деца, за изграждането им като добри хора, за съхраняването на традициите.“
Според Венета Ненкова – основател на БНУ „Асен и Илия Пейкови“ и председател на Културна асоциация „Паралел 43“, училището в Авелино се ражда спонтанно, но съвсем не случайно.
Област Кампаня с център Неапол, където се намира то, е най-заселеният регион с българи в Италия,
каквито са зоната на Ломбардия и на Рим.
„Друг е въпросът колко от тези българи водят децата си на неделно училище – казва Ненкова. – От една страна, ги разбирам. Трябва да бъдат променени някои от параметрите за създаване на българско училище. Тези училища трябва да бъдат институционализирани, за да бъдат смятани за сериозни образователни институции, където децата получават добро обучение по български език. Сега нашите училища са по-скоро тип възрожденски, въпреки че имаме и доста добри езикови резултати. Миналата година ученици от БНУ „Асен и Илия Пейкови“ се явиха на изпитите за ниво В2 по български език към Пловдивския университет и изкараха високи оценки.“
Венета Ненкова отбелязва още: „Но по-важното е, че ние сме длъжни на нашите родители, на дедите ни – на всички онези, които са дали живота си за това парче земя – България. Една от начините, за да бъде изразена тази благодарност, е именно да бъдат поддържани българският дух и българският корен. Българските училища по света са точното място, където това може да се случва. Дай боже, да има осъзнаване у всички българи, че принадлежим на една от най-старите цивилизации в света и сме дали немалко не само на европейската, но и на световната култура.“
Най-новият филиал на БНУ „Асен и Илия Пейкови“ е малък, засега с около 15 деца.
Но и филиалът във Флоренция започва с малко деца, като броят им бързо се увеличава. Училището в Авелино има подкрепата на общинската управа и кмета на градчето, както и на местни италиански асоциации.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg