Учителят Златка Гарова ще представи опита си на фестивал в Унгария.
Преподавателят по химия от СУ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Първомай, се класира за участие с представянето си в националното издание на „Наука на сцената“, където заедно с учениците Даяна Цветкова и Аделина Аврамова представя работилница по нанотехнологии.
Работилницата е посветена на нанохимията и нанотехнологиите и е разделена в три части – теоретична, експериментална и творческа. „Нанохимията изследва обектите с размери от 1 nm до 100 nm в едно, в две или в три измерения. Нанотехнологиите моделират, създават и манипулират наноматериали със зададени състав, строеж и свойства. Двете научни области взаимно си влияят“, пояснява Гарова. По време на работилницата екипът представя експерименти с нанотехнологии на различни провърхности – стъкло, дърво, фаянс. Изработват тематични постери, колажи от мозайка и модел на молекулата на иновативния материал графен от специален пластилин.
„Представянето е резултат от работата в школата по нанотехнологии, която организирах през лятото. Темата не е част от учебната програма, но е ново и атрактивно за учениците направление“, разказва Гарова. В кабинета по химия те правят лесни опити с нанопротектори. Като част от школата, децата посещават научни лаборатории в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, в Аргарния университет в Пловдив и в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Там специалисти представят опити в областта на нанотехнологиите с различна научна апаратура. Децата също демонстрират познанията си по темата чрез презентации. Учените подготвят и кратки и достъпни текстове за експериментите, които ще бъдат отпечатани в книжка. По този начин нанотехнологиите ще станат по-разбираеми за подрастващите.
Златка Гарова е докторант в катедра „Методика на обучението по химия“ в Пловдивския университет и заниманията в школата по нанотехнологии са част от подготовката на нейната дисертация. Научен ръководител й е доц. д-р Йорданка Димова, която подкрепя учителката в организацията на извънкласните занимания.
През лятото Гарова организира шестдневно лятно училище по пчеларство. Гарова се занимава с темата от 10 години и води свободноизбираеми занимания по пчеларство. Училището разполага със собствен пчелин от две пчелни семейства Дадан-Блат, с които децата могат да приложат на практика наученото за пчелите. Организират се и различни експерименти, в които се сравнява животът в двата кошера, анализират се качествата и съставът на меда. „За заниманията по пчеларство се записват ученици от горен курс. Обикновено групата е от 10 – 13 деца“, разказва Гарова. Тя е единствен химик в училището и води занимания от VI до XI клас. През последните години по-рядко води задължителноизбираема подготовка.
Четете повече в бр. 4, 26 януари – 1 февруари 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg