Надежда КОСТОВА*
Борбата с новия коронавирус породи и езиков въпрос: епидемична или епидемиологична е обстановката в страната и в света? Очевидно е, че двете думи са свързани с медицинския термин епидемия – ‘широко разпространение на заразна болест’. Обаче прилагателните имена епидемичен и епидемиологичен имат различни значения.
Прилагателното име епидемичен означава ‘който предизвиква епидемия’ (епидемични заболявания, епидемичен хепатит) и ‘който е свързан с епидемия’ (епидемичен риск, епидемична ситуация).
Прилагателното име епидемиологичен е образувано от съществителното име епидемиология –
‘дял от медицината, който изучава епидемиите’.
От това съществително е образувана и думата епидемиолог – ‘лекар, специалист по епидемиология’. Значението на прилагателното епидемиологичен е ‘който се отнася до епидемиология’ (епидемиологичен анализ, епидемиологични изследвания).
Следователно отговорът на въпроса е следният: правилно е словосъчетанието епидемична обстановка. Него трябва да употребяваме, когато говорим за разпространението на коронавируса.
Кое словосъчетание трябва да употребим, може да се провери, като заменим прилагателното име с описателен израз: епидемична обстановка – обстановка, която е свързана с епидемия; епидемични заболявания – заболявания, които предизвикват епидемии; епидемиологични изследвания – изследвания, които се правят от науката епидемиология.
*Д-р Надежда Костова е доцент в Секцията за българска лексикология и лексикография в Института за български език при Българската академия на науките.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg