На децата трябва да им е интересно всеки ден, казва директорката на ДГ „Слънце“ в Кюстендил Маргарита Цекина
Слънчева и пъстра е детската градина „Слънце“ в Кюстендил. В нея всеки ден е различен и забавен, затова и малчуганите отиват сутрин с желание и усмивка на лице. И как няма да го правят, при положение че всеки ден ги очакват нови изненади и тематични изяви. Пременени в различни костюми, те се превъплъщават в работливи мравки, смели лъвове, шарени калинки и пъстроцветни пеперуди. Всяка година броят на желаещите родители, които искат синовете и дъщерите им да се обучават и възпитават именно там, расте, а броят на децата вече надхвърля 350.
Детска градина „Слънце“ се помещава в пет различни сгради, като четири от тях са в града, а последната се намира в близкото село Слокощица. Всички филиали имат един облик и работят като общ слънчев дом. Такъв е и девизът им – „ДГ „Слънце“ – слънчев дом за всяко дете“. Посоката, в която вървят, е една и при това е вярната. Стремят се да работят заедно в името на децата.
Всяка група си има име, така че слънчицата в детската градина биват „гъбки“, „детелинки“, „зайчета“, „калинки“, „кокичета“, „лъвчета“, „мечета“, „пчелички“, „светулки“ и „славейчета“.
„Градината е харесвана и предпочитана. За съжаление, няма как да приемем всички желаещи“, разказва директорката Маргарита Цекина. По думите всички филиали са препълнени.
Последните четири години работят приоритетно по своя вътрешна стратегия, в която са заложени разнообразни инициативи. Обличането на децата всеки ден в различен костюм също е част от тази стратегия. По този начин всяко дете, отивайки на градина, се вълнува какво ще прави днес и какъв костюм ще получи. „Стараем се на децата да им бъде интересно, да ги учим по иновативен начин и да затвърдяваме и обогатяваме знанията им. Всекидневието им трябва да бъде интересно“, категорична е Цекина. Убедена е също така, че формулата за успеха се крие в това, че ако детето е щастливо, то тогава със сигурност и родителят ще бъде спокоен. Благодарение на модерната техника родителите могат по всяко време да следят какво се случва с децата им, докато са извън дома си.
„В XXI век трябва да използваме възможностите, които ни предоставят технологиите“, казва директорката и определено в ДГ „Слънце“ използват ресурсите на новия век. Всеки ден групите качват снимки от различните тематични игри в една от социалните мрежи. Всички родители предварително са дали съгласието си за публикуването им. И досега в практиката на директорката никой не е отказвал. „Родителите винаги са ни подкрепяли. Приемат идеите ни с желание, затова и ние подхождаме към различните инициативи толкова смело“, допълва още тя.
В градината работят 21 учители, като 70% от тях са млади. Всеки има особен маниер на работа, творчески поглед и подход – дори темата да е една, тя е поднесена по различен начин в отделните групи. И точно това прави градината толкова пъстра. „Стремим се да бъдем един екип, и си мисля, че го постигаме, независимо че се помещаваме в пет отделни сгради“, казва още директорката.
До миналата година много често малчуганите са излизали извън детската градина – на излети, конна езда, занимания в Регионалния исторически музей, посещения на етноцентрове и други. Сега повечето мероприятия са в двора . Обстоятелствата са различни и ситуацията го налага. Стремят се всеки ден да бъде различен и интересен. Това е причината новопостъпилите деца бързо да се социализират и да свикват с детската градина. „Когато всекидневието е по-различно, децата много бързо преодоляват прехода от семейната среда към детската градина“, казва Цекина. Категорична е, че адаптацията към I клас също е по-лесна и безпроб-
лемна при децата, които са ходили на детска градина. По думите , обхватът на по-голям процент деца в детски градини ще бъде много полезен момент в предучилищното възпитание. Категорична е, че трябва да можеш да мотивираш детето да идва в градината с желание, а не по задължение.
И в рамките на извънредното положение в детската градина продължават да работят. С родителите и децата поддържат всекидневна комуникация. Общуването най-често се осъществява през онлайн платформа, но не само. Успяват да организират кулинарен фестивал, Великденски празник, тематични уикенди, дни на книгата – включване в инициативата #КнигитекоитониСвързват, Ден на земята, фестивал „Образование, култура и младежки дух“, пленер на открито, концерти и изложби.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg