Вирусологът Илария Капуа поздрави участниците по време на церемонията по откриването на EuroScience Open Forum (ESOF). В рамките на ESOF веднъж на две години се провежда фестивалът „Наука в града“, чийто домакин през 2020 г. е италианският град Триест, а през 2022 г.
столица на науката ще бъде Лайден, Нидерландия. Капуа има 30-годишен опит във вирусологичните проучвания и е известна с това, че проправи пътя към т.нар. „отворена наука“ в полза на свободния достъп до генетичните данни на грипните вируси. Дни преди старта на новата учебна година тя заяви: „Трябва да очакваме вирусът да циркулира отново, в повечето случаи чрез асимптоматични инфекции. Ваксината ще бъде готова през следващата пролет (2021) и не съм сигурна, че ще имаме достатъчно дози за всички“.
– Проф. Капуа, от гледна точка на пандемията, каква е действителната ситуация в момента?
– Вирусът е все още тук и ще остане дълго време. Статистическите прогнози, предполагащи неговото избледняване и изчезване, са илюзорни и подвеждащи. През лятото вирусът показа по-малко активна циркулация, но сега регистрираме увеличаване броя на инфекциите. Доб-
рата новина е, че няма значително увеличение на приема в интензивните отделения.
– Защо сега вирусът циркулира най-вече сред младите хора?
– Това, което виждаме сега, е активно вирусно циркулиране предимно сред младежите, при които рядко причинява клинична форма на заболяването. Това разпространение може да се дължи на по-различния подход – сега го ловим в тези популации, докато преди търсехме присъствието му в рисковите.
Успяхме да постигнем важна цел: повишаване на осведомеността сред най-застрашените групи от населението за тяхната уязвимост. Вярвам, че това допринася за намаляването на броя на случаите и клиничния прием.
– Започна новата учебна година…
– Днес знаем, че има много малко случаи сред децата и се засягат най-вече тези, които имат и други патологии. Трябва да очакваме да продължи циркулацията на вируса, както и че в повечето случаи тя може да бъде асимптоматична. Добре знаем, че социалната структура на Италия се опира масово на бабите и дядовците, които са сред най-високо рисковите групи от населението. Затова ще трябва да сменим драстично нашата глобална семейна организация.
– Пандемиите не се появяват неочаквано…
– Много наблюдатели предупредиха за непосредствен пандемичен риск, включително Бил Гейтс. Но можем единодушно да кажем, че никоя държава не беше подготвена, както и че не можем да си позволим да се изправим пред други пандемии.
– Учените го знаеха…
– Научната общност не успя да се подготви и да се справи с тази пандемия. Това е сериозен проблем, с който се сблъскваме,
и учените и изследователите трябва да си зададат някои въпроси.
– Кога ще бъде готова ваксината?
– Вярвам, че от всички ваксини, които са в процес на разработка, повече от една ще има правилните характеристики, за да бъде пусната на пазара. Но това едва ли ще се случи преди пролетта на 2021 г. И дори тогава се съмнявам, че ще има достатъчно за всички. Затова, на първо време, бихме могли да използваме ваксината за групите с най-висок риск – например здравни работници и хората с крехко здраве.
– Препоръчвате ли стандартната ваксинация срещу грип тази година?
– Абсолютно! Ваксинирам се всяка година. Знаем, че коронавирусът може да остави трайни признаци на инфекция, същото важи и за грипния вирус.
– „Какви ще бъдат последиците“ е и заглавието на последната ви книга…
– Тази пандемия е ключов феномен с разрушителни сили, но в същото време, носи и положителна енергия, способна да създава. И аз съм склонна и искам да мисля, че цялата тази разруха може да бъде полезна, за да ни отведе на по-добро място от много гледни точки. Може би ще успеем да поставим нашето здраве в центъра на сцената не само за нас, хората, но и за цялата система.
*Интервюто е взето от Лоренца Мазе и е публикувано в официалния бюлетин на EuroScience Open Forum (ESOF)
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg