Ms. Violetka Tzolova
Sofia High School of Civil Engineering, Architecture and Geodesy
https://doi.org/10.53656/voc21.13stroi
Absract. За осъществяване на обучение в метакогнитивна перспектива по строителство и архитектура на гимназиален етап е необходимо конструиране на нова обучителна среда. Моделът на обучителна среда, представен в статията, включва нови елементи. За да се приложат ефективно метакогнитивнитe дидактически средства, освен учители и ученици в обучителния процес присъстват още изявени представители на строителния бизнес, студенти по архитектура и строителство, медийна група, специализирана по проблемите на строителството и архитектурата. Освен това моделът предвижда наблюдения, в контекста на темите от учебната програма, които да се провеждат при посещения на строителни обекти и производствени предприятия, както и много съвместни мероприятия със студенти и млади специалисти: иновативни форуми, конкурси.
Проведеното практически ориентирано изследване показва, че за да може професионалното образование да съответства на изискванията и нуждите на пазара на труда, трябва да създаде възможности учениците да възприемат бъдещата професия на метафизично ниво.
Keywords: метакогнитивни дидактически средства; обучение в метакогнитивна перспектива; метакогнитивни умения; обучителна среда