Съвременна сензорна зала откриха в ОУ „Георги Райчев“ в Стара Загора
Росица РАНЧЕВА
Модерно оборудвана сензорна зала откриха в старозагорското Основно училище „Георги Райчев“. Новата придобивка е реализирана по проект „Подкрепа за приобщаващо образование“ на Министерството на образованието и науката. Целта е да се осигурят по-високо качество и достъп до образование на деца и ученици със специални образователни потребности.
„Идеята за създаване на сензорна зала се роди от големия брой деца със специални образователни потребности в училището – каза психологът Кремена Динева. – Желанието ми за това е от много години, но осъществяването му стана възможно, след като кандидатствахме по проекта „Подкрепа за приобщаващо образование“. Така се стигна до осигуряване на 10 000 лв.
за оборудване на сензорна зала.“
Училището от години работи с деца със специални потребности. Педагозите, заедно с ресурсните учители, се справят успешно. На място са 15 ученици от предучилищна възраст до VII клас и още двама – с изнесено обучение в Центъра за специална образователна подкрепа (бившето помощно училище).
Заниманията са индивидуални и колективни. Провеждат се от психолог и логопед, а при необходимост – и с участието на ресурсни учители. Решенията се вземат от екипа в зависимост от потребността на съответния ученик.
Обзавеждането на залата е само един от компонентите на проекта. Има заложени и доста други дейности. Очакват се „пакети“ с часове, за да се знае по колко часа продължават занятията.
Залата представлява голяма стая със специално организирана среда, в която има различни видове уреди. Те стимулират органите на зрението, слуха, обонянието, докосването и вестибуларните рецептори.
Условно оборудването е разделено на два функционални блока – за релаксация и за активиране. В блока за релаксация са включени меките покрития, подложки, различни видове огледала – от нормални до такива с различни изпъкналости, които променят формата на оглеждащия се. Тук има още устройства, които създават разсеяна светлина, уредба за различни звуци и музика за релаксация и други. В т.нар. зона за активиране спадат уредите със светлинно-оптични ефекти, т.нар. водна бълбукаща стена, фиброоптичните влакна и др.
„Възможностите за обзавеждане на сензорна зала са много. МОН, като бенефициент на проекта, ни предостави списъци, по които да избираме. Имаме още елементи за получаване. Очакваме маслени гел-плочи за активиране и стимулиране на дактилните усещания, за внимание, памет и т.н. Предстои да получим и активни панели за стена, които стимулират децата към различни активности и манипулации. Те задействат фината моторика, координацията око – ръка и други – коментира Кремена Динева. – Когато открихме залата, естествено, при първите няколко влизания учениците бяха учудени, показаха еуфория, радост. Един ученик, който е невербален, беше изключително щастлив и реагира с непознати досега възгласи. Всички срещи там ще бъдат с различен интензитет. Очакваме много добри резултати.“
По Проекта са предвидени допълнителни часове с допълнително финансиране на преподавателите. Проектът е гъвкав и дава възможност при необходимост да бъдат включени и деца в риск, които имат нужда от работа в сензорна зала.
Сензорната зала е първата, открита в училище в Стара Загора. Досега се ползваше стаята към Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование.
В началото на 2022 г. в училището е открита и стая за четене. Осъществена е по Националната програма „Съвременна образователна среда“, модул „Библиотеките като образователна среда“, в сътрудничество с Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ и библиотека „Родина“. Основните цели на Програмата са обогатяване на библиотечния фонд и провеждане на съвместни инициативи с обществените библиотеки. Това води до създаване на интерес и любов към книгите, формиране на навици за четене и отношение към културата.
Стаята се използва от учениците и учителите, които в съвременна неформална среда могат да се подготвят за учебния процес, да правят дискусии. Там ще се провеждат и съвместните прояви с двете старозагорски библиотеки, партньори по проекта.
„ОУ „Георги Райчев“ е училище с дългогодишна история, отворило врати, за да посрещне своите жадни за знание възпитаници, поемащи по пътя към новото, непознатото, неизвестното, пътя към бъдещето“, споделя директорът Николай Широв. Води началото си в далечното минало и през всички години гради своя облик на училище с утвърдени традиции. То е средище на духовна изява, превърнало се е в културно-образователен център за квартала. Разположено е в един от най-красивите и екологично чисти райони на Стара Загора. Потънало е в зеленина и спокойствие. На фона на тази зелена красота се откроява обновената сграда на училището, която отразява лъчите на слънцето и смеха на децата.
Училището е с доказани възможности и перспективи. Предоставя качествено обучение, възпитание, развитие и успешно завършване на основно образование. Изгражда знаещи и можещи личности с широка култура и национални добродетели. От четири години е и иновативно.
„Да си завършил училището и сега е привилегия, повод за гордост, мерило за трайни знания и умения, стимул за съзидателна дейност“, заявява Николай Широв.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg