Директори на центровете за подкрепа за личностно развитие обсъждат по кои програми могат да кандидатстват
Задължителното въвеждане на електронен дневник от тази учебна година ще бъде в центъра на обсъждането на Националното съвещание на директорите на центровете за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР), което се провежда от 6 до 9 юли в Поморие. Друг акцент на срещата ще са проблемите, които срещат кариерните консултанти при изпълнението на своите консултации по училищата в съответните региони на страната. Казуси, свързани с кариерното ориентиране и консултиране на учениците, за да се намерят подходящи решения за подобряване организацията и осъществяването на кариерното ориентиране в училищата, ще се обсъждат“, се казва в писмо на МОН до директорите на ЦПЛР. Затова от Министерството предлагат тази година на съвещанието на директорите да присъства и по един кариерен консултант от техния център.
Националното съвещание се организира от Националния дворец на децата (НДД), който, като специализирано обслужващо звено на МОН, подпомага организационно и методически дейността на ЦПЛР. Сред основните теми, които ще бъдат обсъждани на срещата, са и нормативните документи на центровете за подкрепа за личностно развитие и задължителната документация, която трябва да попълват.
„Обръщаме специално внимание на някои от настъпилите промени в нормативните документи, които пряко ще се отразят на работата ни. Затова поканихме експерти от различни дирекции на МОН, които ще разяснят възникналите въпроси и ще дадат напътствия по кои проекти и национални програми могат да кандидатстват директорите със своите екипи“, казва директорът на НДД Татяна Досева. Тя посочва, че от три години директорите на ЦПЛР могат да кандидатстват с проекти за финансиране по НП „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в центрове за подкрепа за личностно развитие“ и вече повечето от тях са се възползвали от тази възможност. Полученото финансиране използват за създаване на специализирани кабинети в областта на науките и технологиите, изобразителното и приложното изкуство, танците и музиката.
„Във връзка със задължителното въвеждане на електронен дневник от тази учебна година сме поканили представители на три фирми и институции, които да представят пред директорите на ЦПЛР функционалностите и възможностите на своите продукти. Така те ще имат възможност да изберат този, който е най-подходящ за техния обем и начин на работа“, обяснява Татяна Досева. И добавя, че представители на лего образователни и STEM центрове също ще споделят своя опит в областта на програмирането и роботиката.
„Специално внимание ще обърнем и на актуалната тема за авторските права и ще консултираме директорите на ЦПЛР по нея – подчертава Татяна Досева. – Нашите учители, които са предимно творчески личности, трябва да са наясно, че когато се създават продукти в изпълнение на трудовите им задължения в образователната институция, авторските права върху тях са на съответната образователна институция.“
По традиция на съвещанието ще бъде обсъдена и Програмата за мерките за закрила на деца с изявени дарби, както и програмата за творческа ваканция на НДД „Хайде да творим заедно“. Ще бъдат представени и данните от междинния отчет за организираните от началото на годината досега конкурси, състезания и прояви, включени в Националния календар за изяви по интереси за учебната 2021/2022 г.
В него ежегодно участват около 80 – 90 000 деца и ученици. Участниците ще се запознаят и с Проекта за Националния календар за изяви по интереси за предстоящата 2022/2023 учебна година.
На съвещанието ще бъдат обсъдени и въпроси за квалификацията на педагогическия персонал в ЦПЛР.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg