Екипът е сред победителите в конкурс на Европейската космическа агенция
Робот, който ще осигурява медицинските нужди на екипажа по време на полет в Космоса, изобретява екип студенти от Медицинския университет във Варна и Висшето военноморско училище „Н.Й. Вапцаров“. Разработката Semi-Autonomous Resuscitation Space Robot попада сред петте победители в конкурса на Европейската космическа агенция The Student Aerospace Challenge, проведен в Музея на аерокосмическите науки – Париж, Франция. Екипът получава и престижната награда на голямата авиационна компания Dassault Aviation в заключителната конференция Suborbital day на Конкурса.
В екипа SpaceDoctors, извоювал успеха, влизат Мелани Пиргова (IV курс, специалност „Военен лекар“ – ВВМУ), Габриел Дичев (V курс, „Медицина“ – МУ, Варна), Антон Атанасов (I курс, „Киберсигурност“ – ВВМУ), Бора Доган (I курс, „Медицина“ – МУ, Варна) и Гергана Младенова (IV курс, „Военен лекар“ – ВВМУ). Той премерва сили с представители на едни от най-реномираните университети от цяла Европа, съобщават от МУ – Варна.
„The Student Aerospace Challenge е мултидисциплинарно изпитание за млади умове в сферата на космическото обучение и инженерство – коментира Антон Атанасов. – Има общо 12 теми, сред които „Защита“, „Инфраструктура на гориво“, „Дизайн“ и др.
Нашата беше „Медицина“, а задачата ни беше да съставим модулна система на робот, който да осигурява медицинските нужди на екипажа по време на полета.“
Българският екип се събира през декември 2021 г. и кандидатства с обща идея. Имат около месец и половина, за да представят напредъка на проекта. Впоследствие най-добрите идеи в дадена сфера преминават одобряване на форума в Париж, разказват отличените.
Разработката им е за суборбитални полети, не по-дълги от 90 минути, с апарат до шестима пътници. По думи на студентите, в момента здравните протоколи, които позволяват пътуване в Космоса, са доста стриктни, за да се осигури максимално качествена медицинска грижа по време на полет. Избират се хора, които нямат никакви медицински проблеми. Има кратък период на преглед и обучение преди самия полет, който цели да сортира хора, изпитващи затруднения при полета.
„Част от нашата система са залепващи се малки апарати, които следят постоянно състоянието на организма чрез сензори за температура, сърдечен ритъм, кръвна захар и основни жизнени показатели“, обяснява Антон Атанасов. Част от тези залепващи се апарати имат възможността да се прилагат през кожата в зависимост от нуждата количества медикамент. При необходимост роботът е напълно способен да намира венозен път и да инжектира на собствен ход. Студентите са убедени, че автоматизирането на медицинските грижи по време на полети ще спасява човешкия живот.
„Ако имам възможност да изляза в Космоса, бих искал да посетя звездна система с 6 планети в обитаемата зона. За всички се предполага, че биха могли да поддържат живот, но за тях е известно, че имат различен състав. Би било интересно, ако има живот на тях, защото всяка би изглеждала съвсем различно със собствените си форми. Тази галактика е близо в космически мащаб до нашата, но също така е много по-далеч от най-близката звезда. Така че това си остава просто моя мечта“, допълва Антон Атанасов.
„Неописуемо е усещането да получиш такова признание за труда, който сме вложили – споделя и Габриел Дичев. – Наградиха ни за иновативност и инженерство на проекта, който се отличи дори преди спонсорирания екип на Торино, Италия. Благодарим на нашите ментори и консултанти на проекта, които много ни помогнаха – проф. Любомир Алексиев, председател на Българското сдружение по авиационна, морска и космическа медицина, доц. Веселка Радева и д-р Тургай Калинов“, отбелязва, от своя страна, Габриел Дичев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg