Целта на одобрената от Министерския съвет програма е до 2030 г. България да премине в групата на „умерените“ иноватори
Проектът на Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021 – 2027 г. бе одобрен от Министерския съвет. Бюджетът на Програмата е 1 095 010 853 евро, от които 885 510 000 евро е финансирането чрез Европейския фонд за регионално развитие и 209 500 854 евро е националното съфинансиране. Изпълнението ѝ ще се координира от Министерството на иновациите и растежа.
Чрез Програмата ще се насърчава взаимодействието на бизнеса, индустрията и науката, които да развиват съвместна научноизследователска дейност и да създават нови технологични решения и модерни продукти. Амбицията е България да повиши осезаемо иновационното си представяне и до 2030 г. да премине от групата на „прохождащите“ към „умерените“ иноватори.
Програмата има два основни приоритета – „Устойчиво развитие на българската научноизследователска и иновационна екосистема“ и „Цифрова трансформация на публичния сектор“.
Фокусът на действията по първия приоритет е върху укрепване на административния и научния капацитет на научните организации и висшите училища; засилване на сътрудничеството на научноизследователските организации и висшите училища с бизнеса и индустрията; скъсяване на пътя от научните изследвания до иновациите, внедряване и трансфер на технологии и знания заедно с тяхната пазарна реализация, както и създаване и споделяне на данни за целите на научните изследвания и внедряване на иновации.
Освен това ще бъдат финансирани проекти, получили знака за качество „Печат за върхови постижения“ по програмите „Цифрова Европа“ и „Хоризонт Европа“ на Европейската комисия. Ще се осигурява и допълващо финансиране по проекти, финансирани от европейските програми, но изискващи и национален ресурс. Ще се инвестира и в нови индустриални иновационни програми за развитие на технологии, чрез които регионите на страната да станат по-конкурентоспособни и климатично неутрални. Специален акцент ще бъде поставен върху подобряването на умения и придобиването на нови компетенции във и за бизнеса.
Дейностите по втория приоритет са групирани в две приоритетни направления – „Данните като ключов капитал на обществото“ и „Киберсигурност“. Предвидено е финансиране за дигитализация на публичния сектор, включително повишаване на киберсигурността в администрацията. Ще се изпълняват и проекти, свързани със създаването на пространства от данни, отворен достъп до наука и други.
Пресечната политика между научните изследвания, иновациите, технологиите, в т.ч. цифровите технологии, ще се разработва съвместно от МОН и от Министерството на иновациите и растежа (МИР). Те запазват своята водеща роля по отношение на специфичните сектори и ръководещите ги стратегически документи, а именно Националната стратегия за развитие на научните изследвания 2017 – 2030 г. –
МОН, и Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021 – 2027 г. – МИР.
Ще бъде създаден и Иновационен борд като съвещателен орган към министрите на образованието и науката, и на иновациите и растежа, който да задава стратегическите приоритети на изследванията и иновациите. Негови членове ще бъдат водещи експерти в различните научни направления от страната и чужбина, от публични и частни научни организации, иноватори и бизнес лидери.
Версия 4.0 на проекта на Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021 – 2027 г. е публикувана за обществено обсъждане до 26 август 2022 г. Мнения и предложения могат да се подават през Портала за обществени консултации (https://bit.ly/3vleSOO) и на електронната поща – pridst@mig.gov.bg.
Още по темата
в следващ брой
на „Аз-буки“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg