Предложение с мерки, насочени към ученици и учители, подпомага задържането в образованието
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Училищното образование спомага за развитието на умения, необходими за професионална и личностна реализация на всеки човек.
През последните години европейските образователни системи бяха изправени пред редица затруднения, включително пандемията от COVID-19. Над 3,2 млн. млади хора в ЕС на възраст между 18 и 24 г. напускат преждевременно образователната система, а едва 84% от тези на възраст 20 – 24 г. успяват да завършат гимназиалния етап на средното образование.
Затова екипът на българския еврокомисар Мария Габриел е изготвил предложение за препоръка до Съвета на ЕС – „Пътища към успеха в училище“.
„Искаме да подпомогнем всички млади хора да реализират пълния си потенциал – заяви Мария Габриел. – Препоръката включва мерки за справяне с преждевременното напускане на училище и ниските резултати по отношение на основните умения (четене, математика и точни науки) на 15-годишните, и по-специално на учениците от уязвимите групи. Мерките са насочени към нуждите на учащите и преподавателите. Предложението ни акцентира и върху благосъстоянието в училище, оказващо силно въздействие върху образователните резултати.“
За целта се създава специална експертна група, която да изготви насоки за благосъстоянието и психичното здраве в училище. Подкрепят се възможностите за професионално развитие на учителите чрез проекти по програма „Еразъм+“, академиите за учители „Еразъм+“ и онлайн платформите, като Европейс-
ката платформа за училищно образование и eTwinning.
Ключовите фактори в предложението се базират на това, че ниските постижения и ранното напускане на образованието и обучението не могат да бъдат адресирани, без да има ясна визия и силен политически ангажимент. За целта трябва да има изчерпателна и интегрирана стратегия на съответното ниво (национално/регионално), която да се основава на вертикално сътрудничество между различните нива на управление и хоризонтално – между различни области на политиката, като образование, здравеопазване, социални услуги, заетост, жилищно настаняване.
От ключово значение е да се извършват постоянен мониторинг и систематично събиране на данни на национално, регионално и местно ниво не само за учащите, но и за факторите, които влияят върху резултатите от обучението им, особено социално-икономическите.
Освен мерките в подкрепа на учителите са предвидени и такива за учениците, които включват ранно идентифициране на трудности и нужди, учебни програми и оценяване, ориентирани към обучаемия, социално-емоционално обучение, смесени подходи за обучение и опит, гъвкавост, целенасочена и индивидуализирана подкрепа, извънкласни дейности и схеми за целева финансова подкрепа.
Мерките в помощ на училищата предвиждат училищният успех и благополучието на всички да са включени в училищното планиране и процеси на управление, осигуряване на качество с ясни цели и показатели, демократична училищна среда за участие на всички, съвместни и мултидисциплинарни практики във и около училище, партньорства, работа в мрежа между училища, мултипрофесионални учебни общности, активно ангажиране на родителите и семействата, подобряване на комуникацията и допълнителна финансова подкрепа.
Мерките на системно ниво включват подобряване на достъпа до висококачествено образование и грижи в ранна детска възраст, висококачествено професионално образование и обучение, активни политики срещу сегрегацията, включване на ученици с увреждания в масовите училища, замяна на повтаряне на клас с целенасочена подкрепа и улесняване на преходите между образователните етапи.
Предложението ще бъде обсъдено от държавите членки и трябва да бъде прието от минис-
трите на образованието от ЕС.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg