Средствата са предвидени по Националния план за възстановяване и устойчивост
Общо 150 745 833,33 лева ще бъдат инвестирани в реновиране на училищни общежития. Това е записано в публикувания за обществено обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по процедура чрез подбор на предложения „Ремонт и рехабилитация на общежития в системата на училищното образование“ по Националния план за възстановяване и устойчивост, стълб „Иновативна България“, компонент 1 „Образование и умения“, инвестиция 2 „Модернизация на образователна инфраструктура“.
От цялата сума 125 829 166,66 лв. са средства от Механизма за възстановяване и устойчивост и 24 916 666,67 лв. представляват ДДС и се финансират от държавния бюджет на страната.
Средствата са разпределени поравно между шестте района за планиране, като за всеки от тях са предвидени по 25 124 305,56 лв. Максималният размер на безвъзмездната финансова подкрепа на проекта за инвестиция е 6 000 000 лева с ДДС.
Допустими кандидати са общини за общежития с общинско финансиране към начални, основни, обединени и средни училища, професионални и профилирани гимназии и към центрове за подкрепа за личностно развитие (ученически общежития, чиято дейност не се организира от училища), както и държавни професионални гимназии към МОН с общежития към тях. Една община може да подаде повече от едно предложение за изпълнение на инвестиция, когато предложенията са за различни общински образователни институции.
Недопустими за финансиране са образователни институции, за които са осъществявани основен ремонт, реконструкция, основно обновяване на общежитие с финансиране от общински бюджет, националния бюджет, бюджета на Европейския съюз или друга донорска програма през последните 5 години преди крайния срок за кандидатстване по настоящата процедура.
С отпуснатите средства може да се финансират основен ремонт, реконструкция или основно обновяване на общежитие в системата на училищното образование. Може да се финансират и доставка и монтаж на оборудване и обзавеждане за сградите/помещенията на общежитие.
След извършено картографиране от МОН на изпълнените ремонти и нуждата от модернизация на инфраструктурата се оказва, че от всички 4204 образователни институции само малка част разполагат с общежития. Анализът на ремонтите, извършвани през последните 10 години, показва, че изцяло извършени външни ремонти има едва в 4,8% от общежитията, като в 43,5% от общежитията не е извършван външен ремонт. Изцяло извършени вътрешни ремонти има в 7,2% от общежитията в страната, докато в 45% от тях не е правен такъв.
Процедурата съответства на заложените мерки в Наредба 24 от 2020 г. на министъра на образованието и науката и на министъра на здравеопазването за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие.
С нея се въвеждат единни минимални и задължителни правила и норми към архитектурната и работната среда, необходими за ефективно протичане на образователния процес. Посредством това се цели създаването на съвременна физическа среда с интегрирани в нея образователни технологии за възпитание, социализиране, обучение и отглеждане на деца и ученици.
Писмени възражения и предложения по проекта могат да се изпращат на адрес infosf@mon.bg, както и в информационната система за Механизма (ИСУН 2020) в срок до 2 декември 2022 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg