Зина СОКОЛОВА
Пътешествие на водата от пералнята до океана“, „Квантовите технологии и климатичните промени“, „Да телепортираме отпадъците“, „Влиянието на водородните самолети върху света“. Това са малка част от заглавията на презентациите в младежката научна сесия на тема „Физиката за един по-добър свят“. Тя се провежда със съдействието на фондация „Еврика“ в рамките на ежегодната 51-ва национална конференция по въпросите на обучението по физика на тема „Образованието и научните изследвания по физика – фактор за устойчиво развитие“. В сесията участваха 67 ученици от V до XII клас от 24 средни училища. В 41 проекта те показаха връзката на физиката с устойчивото развитие.
Националната конференция се организира от Съюза на физиците в България, Министерството на образованието и науката, Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и фондация „Еврика“.
Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на проявата.
Един от аргументите за избор на темата на конференцията е приетата от Общото събрание на ООН резолюция за провъзгласяването на периода от 01.07.2022 до 30.06.2023 за Международната година на фундаменталните науки за устойчиво развитие. Днес фундаменталните природни науки, и в частност физиката, имат съществен принос за осигуряването на основните средства за справяне с предизвикателствата пред човечеството.
Форумът събра учители и експерти по физика в средното образование, преподаватели в университети, изследователи и представители на институциите, които се нуждаят от кадри в областта на научните изследвания, иновациите, технологиите и икономиката. Те обсъдиха ролята на фундаменталните изследвания по физика в общото развитие на страната и в образованието и връзката им с приложната физика като фактори за устойчивото развитие на България.
По време на официалното откриване на конференцията бяха връчени наградите по физика „Акад. Матей Матеев“ на международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“ за учители с най-голям принос в образованието по физика.
Наградата „За изключителни постижения при откриването и развитието на млади таланти в областта на физиката“ взе Цеца Христова – учителка по физика и астрономия в ППМГ „Акад. Проф. д-р Асен Златаров“ и ОУ „Никола Йонков Вапцаров“ в Ботевград.
Д-р Красимир Пламенов Витларов – учител по физика в ОУ „Васил Левски“ и ПГАСГ „Арх. Камен Петков“ в Пловдив, получи наградата „За постижения при създаване на условия за най-подходяща учебна среда“.
По време на форума бяха обявени и победителите в Националния конкурс за есе (за ученици и студенти) на тема „Чрез физиката откриваме и променяме света“, в който участваха 124 ученици от V до XII клас и студенти от 43 средни и висши училища.
Награди получиха и отличените в Националния онлайн фотоконкурс (за гимназисти и студенти) на тема „Красивото във физиката“. Участие в него взеха 160 души.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg