Четирима училищни директори, които стимулират развитието на педагозите и ги мотивират да търсят и прилагат нови и модерни методи на образование, са отличени с традиционната награда на Министерството на образованието и науката „Св. Иван Рилски“.
Тя се връчва за 17-и път. Тази година номинираните от образователните инспекторати са 24, а носителите на наградата са определени от комисия.
„Изборът беше изключително труден. Затова вместо обичайните трима наградени тази година по изключение отличените директори са четирима. Те са успели да свържат цялата общност – учители, ученици, родители, институциите. Намерили са правилния път да разрешават проблемите, да създадат всички условия за спецификата, която тяхното учебно заведение изисква, така че да вървят напред и да развиват институцията“, заяви заместник-министърът на образованието и науката д-р Мария Гайдарова, която връчи грамотите на отличените и им подари икони на св. Иван Рилски, осветени в храма на Рилския манастир. Носителите на приза получават и парични награди от по 1000 лева.
Отличените са Милена Михайлова, директор на ОУ „Цанко Церковски“ – с. Средище, община Кайнарджа, област Силистра; Светлан Илиев, директор на СУЕО „A. С. Пушкин“ – Варна; Иван Стоянов, директор на СУ „Христо Ботев“ – Карнобат, област Бургас; и Валентина Тодорова, директор на СУ „Йоан Екзарх Български“ в Шумен.
„Мисията ни е нашите деца да бъдат добри граждани, да имат нужните умения и знания, да могат да се справят с предизвикателствата“, обърна се към тях заместник-министър Гайдарова.
Милена Михайлова работи в предизвикателна среда. В Средище се обучават ученици от 4 етноса – българи, турци, роми, татари. Там умело комбинират традиции и иновации, а учебният процес е подсигурен с възможности за прилагане на дигитални технологии.
Светлан Илиев акцентира върху създаването на интердисциплинарни уроци от учителите в екипа си. През последните две години училището интензивно работи по създаване на интердисциплинарни уроци и методи в STE(A)M обучението. Издаден е сборник „Споделено: Добри педагогически практики – STE(A)M уроци“.
Иван Стоянов има професионален усет към иновациите. С екипа му са лидери по представяне на STEM практики и вдъхновители на образователни трансформации, които работят с водещи образователни експерти и неправителствени организации в страната и чужбина.
Валентина Тодорова има значим личен принос за развитието на училището като иновативно. Педагогическите специалисти участват в разработването и прилагането на съвременните иновативни дигитални образователни решения като членове на екипа. Те се явяват част от създателите на „Дигитална раница“ за онлайн образование на edu.mon.bg, разработвана по проект „Образование за утрешния ден“ на МОН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg