Центърът за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс, Варна, е наследник на емблематичния Пионерски дом в Морската столица. Днес в него има 32 организационно-педагогически форми в три направления – наука, изкуство и спорт. Общият брой на децата и учениците, които получават знания и умения в извънучебно време, е 2500. От 2016 г. е въведен електронен прием за обучение в школите. Разнообразието от предлагани занимания е толкова голямо, че всяко дете може да намери свое поле за изява. За възпитанието и обучението им отговарят 35 педагогически специалисти с богат опит и доказано име. В календара на Центъра на месец има най-малко по 30 събития. Организатор е на 7 национални конкурса: „Българските архитектурни паметници в макети“, „Любовта в нас“, „Морско конче“, „Морето, морето, морето…“, „Диньо Маринов“, „Моята България“ и „ПриказкиТЕ“. Постоянно присъстват в културния афиш на Варна.
Тази година ОДК – Варна, отбеляза своята 70-а годишнина с две големи инициативи. Първата е срещата „70 години – история, традиции и хоризонти пред ЦПЛР – ОДК, Варна“. На нея присъстват всички, които през годините по един или друг начин са свързали живота си с институцията. Втората е концертът „Дом на детските мечти“ с участието на всички художествено-творчески състави.
Броят на децата и учениците може да бъде много по-голям от 2500, но всичко е свързано с нормативната уредба, изискванията за допустим брой участници в групите, капацитета на базата, финансирането и още много условности. Обикновено всяка школа работи най-малко с 5 групи с по 15 деца. Добре сме го нарекли Общински детски комплекс, но трябва да има и едно разширение – юношески, защото при нас се обучават много млади хора. Имаме възпитаници, които идват при нас на 5 години и ги изпращаме чак когато станат абитуриенти. Истината е, че тук децата имат поле за личностна изява.“ Това споделя пред Аз-буки“ Монка Николова, директор на ЦПЛР – ОДК, Варна. Школите към Центъра предоставят възможност на децата да пътуват, да се изявяват и да показват най-доброто от себе си. Там учениците се учат не само как да говорят пред публика и как творчески да се представят, но и как да се състезават, да печелят и да губят.
В школата по гражданско образование „Детски и младежки парламент – Европейски мост“ има много осъзнати юноши с каузи, отношение и идеи. В програмата са заложени посещения в европейски и общински институции, което им дава практически уроци. „Подготвяме ги за бъдещи лидери на високо ниво“, допълва моята събеседничка. Николова разказва и за Варненската детско-юношеска опера. Нейните представления се играят на сцената на Държавната опера – Варна. Постановките присъстват в официалния репертоарен афиш. „Това е изключително ценно. Възможността децата да се качат на голямата сцена рамо до рамо с професионалисти, ги прави завършени актьори. Те се вживяват в тази роля и подхождат отговорно и с дисциплина към поетия ангажимент“, обяснява директорката на Центъра.
В ОДК – Варна, имат още много атрактивни школи. Една от тях е по пожароприложен спорт. „Тя е първата в България. След нас и в ЦПЛР – ОДК, Провадия, направиха такава“, споделя Николова. Няколко години поред школата се ръководи от професионални пожарникари, а сега – от Алексей Бердник, който е доказан майстор на спорта и многократен шампион по пожароприложен спорт на Украйна. Децата от школата редовно се явяват на международни състезания както групово, така и индивидуално. И винаги се завръщат с награда и удовлетворение от отличното си представяне. „Алексей Бердник е млад човек, който работи с голямо желание с децата. За една учебна година те вече се усещат като отбор и общност. Той събуди у тях състезателния дух и им помага да постигат завидни резултати като време, преодоляване на препятствия, работа с щурмова стълба“, разказва директорката.
Наскоро децата от студио „Балет“ се завръщат с призови места от международен конкурс. „Разказаха ми, че журито се учудило, че това не са ученици от балетно училище с профилирана подготовка. Много се зарадвах да го чуя. Не трябва да забравяме, че тези деца ходят на училище и с балет се занимават само в свободното си време“, казва моята събеседничка. Преди по-малко от месец възпитаниците на Бистра Бъчварова от студио „Балет“ представят сюжетно-балетната постановка „Доктор Охболи“. „Докато седях в залата и гледах спектакъла, си мислех колко е жалко, че този истински празник за душата не може да бъде видян от повече деца“, споделя Монка Николова. И посочва, че пред Центъра стои едно голямо неудобство – недостиг на сцени за изява. Все по-трудно става да намерят зали, в които децата да развиват и показват таланта си. Директорката е получила уверението на кмета на Варна, че Младежкият дом ще стане само пространство за културни изяви на талантливите деца и младежи от ОДК в града.
Големи дарования имат и в областта на актьорското майсторство. Възпитаниците на театралното училище „Палечко“ и на детско-юношеския театър „Златното ключе“ не пропускат възможност да покажат завидно ораторско майсторство и театрален талант. Например в продължение на цял час Рая Демирева изнася уникален моноспектакъл с невероятна фолклорна импресия. Помощници на сцената са ѝ само пет стола и семпъл декор – виенска закачалка с табелки. „На преден план излиза детето, а не реквизитът. Това е истинско майсторство – умението така да завладееш вниманието на публиката, че те да не чуват и да не виждат нищо друго освен теб“, казва Монка Николова.
В интерпретация по Достоевски пък десетокласникът Алекс Алексиев влиза не в един, а в цели пет образа. Изключителният му талант не остава незабелязан от публиката и младежът се радва на бурни овации.
Към Центъра има и пет школи по православни ценности и традиции. Те са създадени преди близо 17 години по идея на Варненската и Великопреславска Света митрополия, Община Варна и РУО – Варна. Обхванати са 18 варненски училища. „Не ги учим само да се молят и кръстят, а с тях работим в посока църковни празници, същност на християнството и православни ценности“, отбелязва моята събеседничка. Освен всичко това децата участват и в заснемането на филми за български храмове. По този начин запазват историята жива. Работи и школа по иконопис с ръководител Илка Колева, богослов по образование. В нейните часове децата се запознават не само с техниките за рисуване, но и с житието и битието на светците и техния пример на подражание, ролята и значението им днес. Научават повече за християнските ценности, за разликата между добро и лошо. Не на последно място, узнават и за смисъла на иконата, посланието, което носи, и символиката на цветовете ѝ.
Дейностите на Центъра не се ограничават дотук. Децата от литературен клуб „Касталия“ с ръководител Магдалена Маркова ежегодно съставят и издават алманах. Той носи името „Докосване до Касталия“ и в него са поместени най-добрите творби на младите творци. В клуба имат и традиция – при издаването на новия брой на алманаха да се съберат всички, за да се почерпят с торта. И то не каква да е, а такава с обложката на изданието. А корицата всяка година е различна и много красива. Разбира се, имат още много поводи за празнуване. Само за година възпитаниците на „Касталия“ са спечелили над 200 награди от конкурси и състезания.
Децата от литературния клуб са и част от редакционната колегия на вестника на ОДК – Варна –
„НахОДКи“. „Това е специално наше издание, което не само се качва в сайта ни, но и се разпространява на хартия“, допълва моята събеседничка. Тази година вестникът излиза с няколко празнични броя, посветени на годишнините на различните школи – 70 години на детския хор „Добри Христов“, 30 години на театралното училище „Палечко“ и разбира се, един от броевете е посветен на 70-годишнината на ОДК – Варна.
По случай 100-годишнината на Военноморския музей във Варна талантливите младежи от школите на ОДК под ръководството на журналиста Емилиян Ялъмов правят първия документален филм за културната институция. Продукцията им се нарича „По килватера на времето“ и е дело на младите репортери от редакционната колегия на в. „НахОДКи“ в сътрудничество с екипа на телевизията към Медицинския университет във Варна. Филмът съдържа разкази за експозицията на Музея, за кораба „Дръзки“, както и за околосветското плаване на капитан Георги Георгиев с яхтата „Кор Кароли“. Направена е и анкета с варненци дали знаят достатъчно за експонатите в Музея и за битката с турския крайцер „Хамидие“.
„Захранваме и НАТФИЗ с кадри“, смее се Николова. Почти всички деца от театралните им школи след завършване на средното си образование кандидатстват в Театралната академия. Специалностите, които избират, не са само в областта на актьорското майсторство, но и в режисурата, сценографията и дори в кинокритиката. В културното пространство за извънучебни занимания във Варна има и киношкола „Братя Люмиер“. Под ръководството на Елица Матеева в края на всяка учебна година възпитаниците ѝ представят свой собствен продукт. Това може да бъде не само късометражен, игрален или документален филм, но и авторски сценарий или филмова критика. Децата проследяват целия процес – от заснемането до критичния поглед върху цялостния готов продукт. Зад гърба си имат много авторски продукции, като „Писма до баща ми“, „Разкажи ми приказка“, „С вяра в сърцето“, „Искам куче“ и много други.
Центърът разполага и със собствено артателие, където се провеждат часове по изобразително и приложно изкуство. Школите са общо четири. „Почеркът на всеки от четиримата преподаватели е толкова различен, че това придава неповторимо разнообразие на дейностите в ателието. Там всяко дете може да намери своето място“, уточнява моята събеседничка. Споделя, че при тях дават шанс на всеки ученик, но в края на годината остават само най-старателните и отдадените.
За 70 години, откакто съществува, детският им хор „Добри Христов“ се е превърнал в емблема на морския град. Под палката на диригента Галина Станишева хористите там работят на изключително високо ниво. Занимават се професионално и със солфеж.
Отлично подготвени за професионална реализация излизат и децата от школата по фотография „Позитив“. В нея учениците снимат натюрморти и портрети; правят пейзажна и репортажна фотография. Запознават се отблизо с историята на фотографията, с ръчната настройка на фотоапарата, с обработката на фотографиите на компютър. С подкрепата на ръководителя си инж. Елвира Георгиева всяка година се явяват на десетки конкурси.
Монка Николова присъства на почти всяко представление и концерт, изложба и спортно състезание. Познава всяко дете лично и следи за успеха му от първия му ден. На въпрос как успява да се справи с всичко, отговаря, че нещата вървят в правилната посока благодарение на екипа от педагози, с които работи.
„Това са учители творци, които не си гледат часовника постоянно. Всички те не жалят нито време, нито сили. За тях работата е кауза. А когото до теб има такива хора, нещата винаги се получават“, обобщава директорът на ЦПЛР – ОДК, Варна.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg