Робот слънцемобил и соларен панел за училищна раница, който може да зарежда преносимата батерия или телефона и лаптопа, показаха на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков млади изобретатели на Фестивала за лего роботика, който се състоя в пловдивската зала „Колодрум“.
В пилотното издание на събитието, което е част от световен формат, се включват 24-те най-добри отбора от ученици от цялата страна. Участниците в проявата са ученици на възраст между 10 и 16 години.
Изследователските технологични проекти на тема „Суперсили“ са посветени на възобновяемите източници на енергия. Как топлината на човешкото тяло може да се използва за захранване на телефони. Прототип на сграда с механичен соларен покрив, който сменя позицията си според нивото на светлината, за да увеличи ефективността на панелите и количеството произведена енергия.
На щандовете в многофункционалната зала можеха да се видят още проект за домашен ВЕЦ – изобретение, чрез което силата на консумираната вода в жилищата на многоетажни сгради се превръща в електрическа енергия за нуждите на домакинствата. Умен електромер и приложение, чрез което в домакинство или офис може да се контролира потреблението. Демонстрирано бе и технологично решение, което използва вибрациите на звука, за да захранва осветление на помещение.
„Тук може би се намират бъдещите инженери не само на България, а и на света. Стискаме им палци“, каза министър Цоков. Той определи събитието, чиято цел е да насърчи любопитството и интереса на децата и младежите към роботиката и ефективното прилагане на придобитите знания и умения в реалния живот, като изключително важно и пожела то да се превърне в традиция.
Над 3600 ученици от цялата страна са включени в 258 групи по програмиране и роботика. По думите на проф. Галин Цоков най-много те са в София, Пловдив, Варна и Бургас. Но клубове има във всички области на страната не само в училищата, но и в центровете за подкрепа на личностното развитие. Над 50 клуба по роботика се развиват като самостоятелни академии в училища и в университети.
„Подобни инициативи като днешната показват, че с правилен подход обучението може да разпалва интереса и въображението на децата, а това умножава резултатите, които постигат“, подчерта проф. Цоков. Той допълни, че тази цел трябва да бъде заложена и в изграждането на STEM центровете в страната.
На щанда на високотехнологична компания министърът видя и първия в света пневматичен кобот, дело на наши инженери. Коботите, т.е. колаборативните роботи, дават възможност за безопасно сътрудничество с човек и имат ръчен модул с бутон за аварийно спиране.
Истински град, но сглобен от модули, е една от големите атракции на Фестивала, притежание на колекционерите от „Лебго“ клуба на българските фенове на лего. Те създават свои собствени модели, някои от които се показват за първи път. В експозицията на феновете можеше да се види и съвременна серия, в която популярни картини са изградени с техниката pixel art или с нестандартни сглобки, които наподобяват оригиналните произведения, претворени с лего.
Публиката на Фестивала се включи в лаборатории за иновации и работилници. На щанда на Центъра за творческо обучение участниците получиха конкретно предизвикателство. Те имаха определено време да открият, създадат и тестват алтернативни решения на проблема, работейки в екипи. Чрез потапяне в процеса, наречен „инженерно проектиране“, учениците ще се запознаят с игровия подход на
LEGO® Education, базиран на концепцията „учене чрез преживяване“.
В работилницата за възрастни бе представен методът Improvinn. Той следва конкретни стъпки, при които с помощта на лего тухлички се представят бизнес процесите, а със специални карти – текущите проблеми и се търсят иновативни решения. Методът може да се използва както за работещи вече компании, така и за създаването на нови.
П о б е д и т е л и т е
Дивизия SPIKE PRIME
1. място – I.C.A.K.A. (ПМГ „Христо Смирненски“ – Перник)
2. място – SuperPowerRobotec (ПГСС „Сергей Румянцев“ –
Луковит)
3. място – Robot-Ino (ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ – Бургас)
Дивизия EV3
1. място – Robo Pro (ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Видин)
2. място – Bug Slayers (ПГ „Найден Геров“ – Лом)
3. място – CyberTronic (СУ „Саво Савов“ – Пирдоп)
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg