Форум за преподаването на български език ще събере учители и учени. Организатор е Институтът за български език към Българска академия на науките.
Заявките за участие във форума, който ще се състои на 31 октомври в зала 4 на Националния дворец на културата, продължават. Целта е обмяна на опит и знания за преподаването на книжовния български език.
Сред специалистите, пожелали да споделят своя опит, е и проф. Мила Димитрова-Вълчанова от Норвежкия университет за технологии и наука. Тя изследва различни езикови характеристики, свързани с възрастовото развитие на детето. „Нейният опит е изключително полезен, защото може да помогне да се определи в кой период от развитие на ученика да се въвеждат отделните уроци, които обхващат различни морфологични, синтактични и т.н. категории“, коментира директорът на Института проф. Светла Коева.
На своя форум българистите ще обсъдят приложението на изследователски методи в обучението по български език, които биха допринесли за развитието на функционалното мислене на учениците в рамките на понятийната система, както и на граматичната структура на съвременния книжовен език. Ще представят теоретични знания и практически умения, свързани със съвременни изследователски методи и възможностите за тяхното използване в обучението чрез създаването на интерактивни задачи за колективна и за самостоятелна работа.
Платформа за споделяне на материали по български език е сред темите, които предстои да обсъдят българистите. „Платформата вече е създадена и носи името на поддържаната от нас кампания „Написаното остава. Пиши правилно!“, припомня проф. Коева. На платформата преподаватели и специалисти с опит и желание могат да споделят задания, изключително полезни в преподаването на българския език. Затова тя със сигурност ще се използва и от преподавателите от т.нар. неделни училища зад граница.
„Една от основните цели на форума в София е да провокираме интереса към нея – пояснява проф. Коева. – Другата основна цел е да поставим началото на традиционни годишни работни срещи на всички, заинтересовани от това материалите, които се създават за обучението по български език, да бъдат възможно най-добрите. Ако се познаваме по-добре, ще познаваме по-добре и спецификата на работата на всеки от нас“, казва проф. Коева.
Четете повече в бр. 43, 27 октомври – 2 ноември 2016 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg