Тази година бюджетът на Програмата е по-голям с 14% и достига 27,4 млн. евро.
Професионалното образование и обучението за възрастни хора е нов фокус в европейската програма „Еразъм+“ за 2017 г. Това обяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева по време на конференция по Програмата в резиденция „Бояна“.
Увеличението за професионалното образование и ученето през целия живот е най-голямо – то е с около 40 – 45%.
„Еразъм+“ е най-известната програма за обмен, финансирана от ЕС. Тя има за цел да подобри уменията и пригодността за заетост, да модернизира образованието, обучението и работата с младежта. Подкрепят се международни партньорства между образователни институции, за да се стимулира сътрудничеството между образованието и трудовия сектор.
Според проучване на ЕК 92 на сто от работодателите търсят личностните черти, за чието изграждане допринася „Еразъм+“ – толерантност, увереност, умения за решаване на проблеми, любознателност, познаване на собствените силни и слаби страни и решителност при вземане на решение за постъпване на работа, каза министър Кунева. Тестове, проведени преди и след периодите на обмен в чужбина, показват, че при студенти по Програмата тези личностни черти са силно изразени още преди обменът да е започнал. А когато се върнат, тази изразеност нараства с 42 на сто в сравнение с останалите студенти. „Еразъм+“ не само води до подобряване на перспективите за кариера на студентите, но и разширява техния хоризонт и социалните им контакти, допълни Меглена Кунева.
Директорът на Центъра за развитие на човешките ресурси Татяна Калканова запозна участниците в конференцията с проведените две проучвания за предварителна оценка на въздействието на програма „Еразъм+“ и за общественото мнение във връзка с нейното изпълнение. Те ще бъдат обективна основа за предстоящата през 2017 г. междинна оценка на „Еразъм+“, която ЕК ще осъществи в рамките на целия Европейски съюз. На базата на подобни анализи може да се прецени необходимостта от промяна в приоритетите и цялостната реализация на Програмата в България, за да бъде по-ефективен инструмент за осъществяване на целите на българското образование, обясни Калканова.
Четете повече в бр. 43, 27 октомври – 2 ноември 2016 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg