За разработките си разказва доц. д-р Йорданка Каракирова от БАН.
Изследователският проект на учения от Института по катализ към Академията за свойствата на захарта, които позволяват на специалистите с голяма точност да определят наличието и дозата на погълнатото радиационно облъчване, й донесе награда по програмата „За жените в науката“. Младият учен е ръководител на научна група „Център за ЕПР спектроскопия“, част от лабораторията „Дизайн и охарактеризиране на каталитични материали“. За изследванията си тя използва модерния апарат електронен парамагнитен резонанс (ЕПР).
„В необлъчена захар обикновено не се регистрира ЕПР спектър, освен ако не е замърсена. При облъчената учените регистрират спектър и тази разликата позволява да се разбере дали захарта е била подложена на облъчване и колко силно е то“, пояснява доц. Каракирова. Тя има вече 25 научни публикации в международни издания.
Младият учен коментира още, че е отказала няколко предложения за работа в чужди университети. „Не мога да си представя живота извън България. Надявам се тежкото положение на българската наука да се подобри. Твърде жалко е, че много млади хора се интересуват от науката, но отказват да работят в БАН заради ниското заплащане. Аз съм приела, че работя не заради парите, а заради желанието да създам нещо, което е полезно за обществото. Но това е избор, който малцина правят“, обяснява тя.
Четете повече в бр. 49, 8 – 14 декември 2016 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg