Минимални национални критерии ще спрат феномена „професори на килограм“.
Те ще важат за придобиване на научна степен и заемане на академична длъжност във висшите училища и научните организации в страната, предвижда разработен от МОН проект за изменение на Закона за развитие на академичния състав. Той е публикуван за едномесечно обществено обсъждане, след което ще бъде депозиран в 44. Народно събрание. Въвеждането на критериите е заложено още в разписаната и приета през 2015 г. Стратегия за развитие на висшето образование у нас и е свързано предложената за актуализация Стратегия за развитие на науката. „Предлаганите промени са от огромно значение, защото са свързани с темата за качеството – както във висшето образование, така и в науката. Още през февруари изпратихме писма за предложения за минимални изисквания в различните направления. Получихме становища от БАН, от 41 висши училища, от Съюза на учените. По-голямата част от тях са с конкретни предложения“, коментира министър Николай Денков, който представя основните моменти в законопроекта. Той подчертава, че срокът за обществено обсъждане ще бъде и време за разяснителна кампания сред научната общност у нас.
Минималните критерии няма да бъдат разписани подробно в Закона, а в правилник към него. Той ще се обсъжда след окончателното приемане на законопроекта от парламента. Идеята е представителите на всяка научна област да се обединят около критерии, които да бъдат приложими в тяхната сфера. Изпълнението на националните критерии ще бъде първото условие за допускане до конкурс за придобиване на научна степен или за заемане на академична длъжност.
Предлага се за членове на научни журита да бъдат избирани както български, така и чуждестранни учени. Те трябва да покриват съответните минимални национални изисквания за научна степен или академична длъжност, да имат постижения в дадената научна област, а при възможност – и в конкретното направление и специалност. Въвежда се и изискване външните членове на журито да бъдат повече от членовете от съответното висше училище или научна организация.
В законопроекта за първи път се включва и глава за установяване и санкциониране на научно плагиатство.
Четете повече в бр. 14, 6 – 12 април 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg