Учителските заплати – над средната, заявява министър Красимир Вълчев.
Обхващането и задържането в училище и образоването на всяко дете и ученик с цел ликвидиране на неграмотността е основният приоритет, по който ще работи новият ръководен екип на Министерството на образованието и науката. Министър Красимир Вълчев представи основните задачи и членовете на политическия кабинет. Сред приоритетите са привличане на мотивирани и с добра подготовка млади хора в учителската професия, преглед и промяна на някои държавни образователни стандарти, изменение във формулата на делегираните бюджети и реформата във висшето образование.
„До края на юни ще предложим механизъм за междуинституционална координация, който вероятно ще бъде одобрен от МС. Преди началото на следващата учебна година ще има екипи от представители на различни институции във всяка община и населено място, които ще имат задължението да издирят и включат всяко дете в детска градина и в училище“, обяснява министър Вълчев.
Просветният министър допълва, че другият ключов фактор за повишаване на образователните резултати са добре подготвените и мотивирани учители. „Трябва да създадем условия именно младите хора, завършващи с по-добри образователни резултати, да изберат педагогическата професия. Това не може да стане без увеличение на възнаграждението на учителите“, отбелязва той. И припомня, че нарастването на учителските заплати е заложено в управленските приоритети на кабинета. В представената от Финансовото министерство средносрочна бюджетна прогноза за 2018, 2019 и 2020 г. се предвижда ръст на разходите за образование с по 330 млн. лв. годишно. „Ако включим и 2021 г., за четиригодишния мандат ще постигнем удвояване на средните учителски възнаграждения“, казва министърът.
Сред останалите приоритети в работата на МОН просветният министър посочва промяна на държавните образователни стандарти. Ще се започне с наредбата за приобщаващото образование.
„Имаме две непосредствени предизвикателства. Едното е ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, по-конкретно по първа ос, където са средствата за научни изследвания. Необходимо е в срок да се проведат всички процедури и да стартират двете най-големи операции, така че към края на 2018-а да нямаме загуба по Оперативната програма.
Другото е осигуряване на учебници за началото на новата учебна година. На 15 септември ще имаме нови учебници за I и V клас. Учебници за II, VI и VIII клас ще имаме с малко закъснение. Очаквам след 30 септември да има много малко училища, в които да не са получили новите учебници“, казва още министърът.
Четете повече в бр. 20, 18 – 25 май 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg