Знанията в най-масовите кандидатстудентски изпити в Алма матер – по български език и литература и по история на България, ще се доказват като на матурите.
Това реши Академичният съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, който прие правилник, график за провеждане на двете кандидатстудентски сесии и балообразуването за специалностите във висшето училище. Според заметник-ректора по учебната дейност проф. Божанкова това се прави с цел да се „сближат“ средното и висшето образование и преходът между двете образователни степени да бъде по-лек за младите хора.
Кандидатстудентският изпит по български език и литература ще се състои от две задължителни части – тест с 50 въпроса и задача за изграждането на аргументативен тип текст (есе). Максималният брой точки е 100 – 70 от теста, като 1/3 от точките са за въпросите по литература, и 30 точки за есето. Темата за аргументативния текст може да бъде върху твърдение/сентенция от литературен или нелитературен източник, пояснява деканът на факултет „Славянски филологии“ доц. Бойко Пенчев. И подчертава, че писането на есе е задължително. Без него кандидат-студентът получава слаб 2. „Съобразяваме се със средното образование, където тестовата форма на изпитване набира скорост, включително и на държавните зрелостни изпити“, каза още деканът. Но изрично уточни, че с тестовите въпроси ще се проверяват практически усвоените умения, а не запаметена информация. В специалността „Българска филология“ ще се влиза и с изпит по чужд език.
Кандидатстудентският изпит по история на България също включва два задължителни компонента – тест и тема. И двете части са върху проблематиката и фактологията на учебната програма. В тестовата част няма да присъстват въпроси, спорни към момента. Оценката се изгражда според резултатите от теста и темата по шестобалната система със стъпка от 0.25 стотни. „Интересуват ни не само фактологията, но и начинът и логиката на мислене на кандидат-студентите“, коментира деканът на Историческия факултет доц. Тодор Попнеделев. Максималната оценка от разработената тема е с 80-процентна тежест, а от теста – с 20%. По-голяма част от въпросите са от затворен тип.
Приемът на заявления за явяване на изпити за първата и втората кандидатстудентска сесия започва на 20 февруари 2017 г. Крайният срок за първата кандидатстудентска сесия е 10 март, а за втората – 19 май 2017 г. Първата изпитна сесия ще се проведе в неделните дни в периода 19 март – 23 април 2017 г., а втората – в съботните и неделните дни от 28 май до 25 юни 2017 г.
Кандидат-студентите отново могат да подават документи онлайн, на място в Софийския университет или в бюрата на фирмите в страната. Зрелостниците могат да заплатят таксите за явяване на изпит и за участие в класирането онлайн, в случай че регистрирането им е изцяло чрез онлайн системата за кандидатстудентската кампания. Таксата за явяване на изпит е 30 лв.
Документите за класиране ще се приемат онлайн, а записите ще бъдат валидирани от 19 юни до 1 юли 2017 г. в Ректората на Софийския университет.
Шест от общо 108-те специалности не използват оценките от матурите вместо изпит. Това са регулираните специалности „Право“, „Медицина“ и „Фармация“ и трите специалности във Факултета по журналистика и масова комуникация – „Журналистика“, „Връзки с обществеността“ и „Книгоиздаване“.
Четете повече в бр. 2, 12 – 18 януари 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg