Българската академия на науките продължава кампанията си „БАН представя своите институти“ , която цели да покаже дейността на изследователите в Академията.
Сред целите на тази инициатива е да се привлече вниманието и на младите хора към науката.
Своите постижения представят и учените от Института по органична химия с Център по фитохимия на БАН. Той е най-големият от химическите институти на БАН. В него работят 85 души, броят на публикациите годишно достига до 120, а цитиранията в чужди издания – 2200. Институтът е на седмо място в България по научна продукция с международно признание.
„Казано строго научно, ние се занимаваме със синтез, строеж и реакционна способност на органичните съединения, но повечето хора няма нищо да разберат от това – усмихва се проф. Светлана Симова, директор на Института. – По-популярното обяснение е, че ние сме специализирани в химията на природните продукти.“
Институтът е инициатор на създаването на платформа за оползотворяване на отпадъците от производствата, свързани с медицински и ароматни растения, и тяхното оползотворяване чрез дълбочинно преработване, което да става у нас. Практиката досега е всички тези растения да се изпращат в Германия, а на нашия пазар по-късно да идват под формата на хапчета. Учените сега са амбицирани да преработват суровината в България. В Института се прави анализ на различни растения, билки. Изследва се и роза дамасцена, както и лавандула, чието производство през последните години сериозно нарасна.
Четете повече в бр. 50, 14 – 20 декември 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg