До 19 март Археологическият музей в София показва нови находки.
В експозицията са включени над 350 експоната от последния археологически сезон, сред които златни артефакти от различни исторически епохи, глинени съдове и костни фигури.
За Музея вече е десетгодишна традиция да организира изложба с най-новите открития на археолозите – по-малко от два месеца след приключване на разкопките. Екипът е категоричен, че това е експозицията с най-много златни предмети, а останалите артефакти са не по-малко интересни. Съорганизатори на изложбата са 15 регионални музея в цялата страна.
40 златни апликации за конска амуниция, открити в близост до Приморско, са сред най-интересните обекти от изминалия археологически сезон у нас. Най-впечатляващ е начелникът, украсен с релефна глава на орел и геометрични елементи. Елементите на съкровището са близки до откритите в тракийската могила до с. Ивански, Шуменско, и резервата Сборяново в близост до Исперих. „Откритието е на територията на старото селище Приморско, което се намира на 5 км от сегашния град. Датировката показва ранен елинизъм, което ни изненада – могилите в тази област предполагат по-късна епоха“, разказва Даниел Пантов – директор на Историческия музей в морския град. Могилата е застрашена от иманярски набези, което налага екипът спешно да направи разкопки.
Ценни находки са открити през лятото и в Созопол, където проучванията продължават от години. На територията на некропола Аполония Понтика и в неговата периферия работят четири археологически екипа. „С колегите проучваме фамилна гробница, разположена в некропола. В нея са погребани общо шест индивиди. Най-ранният гроб е от III век преди Христа. Съоръжението е използвано до I вeк след Христа“, разказва д-р Теодора Богданова. Археолозите успяват да изучват 14 дка площ, като разкопките приключват през декември. Най-ранното погребение дава на специалистите богат материал: 15 глинени фигури – теракоти, съдове местно производство, както и златни накити – огърлица и обеци с лъвски глави. „Украсата с лъвски глави е много популярна през елинистичния период“, коментира д-р Богданова. Погребаните индивиди са двама – дете на възраст 7 – 9 години и бебе, които са били от семейство с висок социален статус.
Четете повече в бр. 10, 9 – 15 март 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg