Изложбата „Болести и лечение през вековете“ се организира от Националния антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антропология при БАН в партньорство с Регионалния исторически музей в Шумен.
Свои експонати представят и Историческият музей – Дългопол, и Общинският исторически музей – Средец.
Темата позволява да се проследят натрупаните от човека познания в областта на медицината. Показателно е, че болестите, от които са страдали нашите предци, са същите, каквито и днес, казва Мария Христова – куратор на изложбата. Те почти не са се променили и въз основа на тази повторяемост се натрупват познанията за тяхното лечение. Това е осъзнато още от Хипократ, неслучайно наречен баща на медицината. Той е изисквал от всеки практикуващ лечебно изкуство да описва симптомите, приложеното лечение и ефекта от него.
Върху фрагмент от римска керамика „тера сигилата“ от II – III век е изобразена манипулация на крак. Двете фигурите са върху грозде, тъй като в древността, преди да се открие дестилацията, като дезинфектант е използвано виното. Дестилацията в познатата ни форма се разпространява след IX век.
Друга основна тема в изложбата е свързана с билколечението, познато още от праисторическо време.
Четете повече в бр. 16, 19 – 25 април 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg