Това казва проф. д.фз.н. Леандър Литов, член на Съвета на ЦЕРН.
Според преподавателя в СУ „Св. Кл. Охридски“ специалистите в областта на природните и на инженерните науки са основният двигател на прогреса и благоденствието. Лекцията му „Откритието на бозона Хигс“ предизвика голям интерес сред поредната група от учители по физика и природни науки, които бяха на обучение в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН). В средата на октомври предстои с достиженията на съвременната физика на високите енергии и елементарните частици да се запознае нова група от 40 български преподаватели по ИТ технологии.
„Инициативата тръгна от варненската астрономическа обсерватория – оттам дойде първата учителска група, спонсорирана от варненската община. След това МОН пое ангажимент в организирането на обучителните програми. Над 3500 ученици са посетили ЦЕРН през последните 11 г. Те са доведени от своите преподаватели, които също са били тук“, припомня той. По думите му обаче по-важният ефект от програмата обаче е, че в България е изградена мрежа между тези учители за обмен на информация. И когато някой направи нещо ново, този опит бързо се разпространява между тях.
„Така се създаде компактна общност на учителите по физика, която се развива много добре. Не им е лесно. Програмите по изучаване на физика в училище бяха съкратени под екзистенц-минимума. Резултатът е, че сега се чудим защо нямаме специалисти в природните науки и техническите дисциплини. А те са основният двигател на прогреса и благоденствието в обществото“, категоричен е проф. Литов.
Четете повече в бр. 41, 11 – 17 октомври 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg