„Развитие на човешките ресурси в науката – това е една от целите, върху които ще работи дирекция „Наука“ в МОН.“
Това сподели заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева пред участниците в годишната среща на българската секция към Асоциацията на стипендиантите по програмата „Мария Кюри“. Карина Ангелиева е категорична, че трябва да се инвестира в младите хора, но и в кариерното развитие на учените и в трупане на знания и умения през целия живот.
Домакин на форума е Факултетът по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От общо 26 български учени – стипендианти на паневропейската програма „Мария Кюри“ , която прави изключително много за подкрепа на младите изследователи, включително чрез създаването на докторантски мрежи (за това е предвиден специален конкурс, който в момента отново е отворен – б.а.), петима са от факултета домакин. Европейската асоциация на стипендиантите на „Мария Кюри“ е създадена през 2013 г., а българската й секция – в края на 2017-а.
„Най-голямата ни цел е да подобрим средата, в която работят учените в България. Да им помогнем те да заемат полагащото им се място в световната научна мрежа. Но и да развием нови научни направления“, коментира зам.-министър Ангелиева. Това не може да се случи само с добри пожелания. Именно затова България създаде пилотно и първите си национални научни програми, включително и за подкрепа на млади учени. Програмите ще се изпълняват от консорциуми от водещи университети, БАН и ССА.
Четете повече в бр. 43, 25 – 31 октомври 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg