Марияна ЦИБРАНСКА-КОСТОВА*
Предлозите са неизменяеми части на речта, които изразяват разнообразни отношения между други думи в словосъчетанието или изречението. Понякога една служебна дума може да е предлог, и да е част от сложен съюз. Такъв е случаят с Except, освен да, освен че, освен ако.
Предлогът Except се развива на основата на старобългарската форма свѣнь, свѣнѥ и се документира в старобългарски писмени паметници още от началото на X в. По произход представлява родителен падеж на местоимението свой и буквално означава извън, вън от границите на своето. Още в този ранен период предлогът се специализира в означаването на признака изключване, равносилно на израза с изключение на, или на противоположното значение добавяне на нещо към вече съществуващо. С тези свои функции напълно се изравнява със съвременните значения, сравни: Ти не познаваш никого освен мен. Освен математика в понеделник имаме и химия.
В качеството си на служебна дума Except влиза в състава на сложни съюзи, които въвеждат подчинени обстоятелствени изречения. Такива са освен ако, освен да, освен че, освен дето.
Тази служебна дума с дълга история поставя както правописни, така и пунктуационни проблеми. Недопустимо е тя да се изписва усвен, освем, защото това са неправилни варианти, силно повлияни от говорната практика. Пунктуационните проблеми се отнасят преди всичко до необходимостта запетаята при въвеждането на подчинени изречения да се поставя пред началото на сложния съюз, а не пред втората му съставка. Пример: Не пътувайте нощем, освен ако не се налага – правилно; Не пътувайте нощем освен, ако не се налага – грешно. Не се отделят със запетая две прости изречения, свързани със съюза да. Когато обаче са свързани със сложния съюз освен да, те се отделят със запетая, която се поставя пред Except: Не исках нищо друго, освен да говоря с нея.
* Prof. Mariyana Tsibranska-Kostova e професор в Секцията за история на българския език към Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ – БАН.
Четете повече в бр. 11,
12– 18 март 2020 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg