Кметът на Ловеч Корнелия Маринова се свърза с наш учен в Германия, разработил технология за улавяне на микрочастици и унищожаване на вируси
Българин е част от екип, разработил филтърна система с флуидни циклони, която пречиства въздуха от вируси и бактерии. Това е Виктор Стоянов, роден в Ловеч, завършил изобразително изкуство в Средното училище „Тодор Кирков“ през 1996 г. В момента е в Щутгарт, Германия. Интересното откритие, което нашумя в обстановката на борба с коронавируса, накара кмета на община Ловеч Корнелия Маринова да проведе обстоен разговор с изобретателя. Тя го поздрави и изрази желание за съдействие информацията за откритието да достигне до повече институции и наши фирми. „Чувстваме се горди, че наш съгражданин прави такова необходимо откритие“, каза по телефона Корнелия Маринова.
„Приемете го като ловешки, български отговор в битката с COVID-19 – казва Виктор Стоянов и допълва: – Образованието ми позволява по-различен поглед към ситуацията откъм всички технологии, които използвам, а не стандартния поглед, който се очаква от един инженер. Това е предимството както в България, така и в Германия.
Работим с редица международни организации в чужбина, защото в днешно време обмяната на технологии е съществен процес, който не трябва да бъде ограничен в малък регион. Технологията, която предлагаме, представлява циклонен филтър, с няколко етапа. Той вече е признат от Аirbus Еxcavator център през 2018 г. А миналата година заедно с партньори бяхме представени пред хъб за иновации в Дубай. Това бе приоритетната област, в която искахме да развиваме продукта. Но тогава никой не можеше да предположи, че ще бъдем сполетени от пандемия.
Нашата технология позволява улавяне на микрочастици и унищожаване на вируси, бактерии, летливи елементи.
Други подобни алтернативни продукти за масово внедряване в кратко време не са ни познати. Съдействаме за получаване на чист въздух в кризисни ситуации за хората, които са на първа линия, а също и за големи обекти.
Технологията е подходяща както за отделните домакинства, така и за молове или административни сгради.
На практика, това са няколко цилиндъра, вградени един в друг, с флуидни циклони. Въздухът, който преминава през системата, преминава през флуиден филм и това гарантира унищожаването на всички видове вируси и бактерии.
Още през 2006 г. първият образец е монтиран в една от водещите биоинженерни лаборатории в България. Ние имаме обратна информация от ползвателите му вече повече от 14 години. Поради добрата му ефективност те закупуват и нови филтри за свое ползване.
Споменах, че самата технология е нова. Затова и в „Еърбъс“ не обърнаха достатъчно внимание и тя не се наложи в авиацията.
Но въздухът в самолетите невинаги е с добро качество и точно този проблем решаваме с нашата система.
Друго предимство е улавянето на вредни емисии.
Това предимство на нашата технология показахме на изложението в Дубай. Там се представиха 159 проекта от 36 държави и нашата технология беше в топ 10.
В момента преговаряме за серийно производство за покриване на по-големи пазари. Отворени сме за партньорство за серийно производство. Крайната цена на технологията ни е 500 евро, но е възможно тя да бъде намалена, ако се премине към серийно производство. Точно за това в момента преговаряме.
Дали се очаква в скоро време на пазара?
Това зависи от българската страна, от кооперативността на определени фирми, с които сме в преговори.
Сега има затворени граници, трудности с транспорта. Но аз, като ловчанлия, искам технологията да остане в България, за да не се налага да я купуваме от други големи международни организации.
Темата сме я дискутирали с Центъра за изследване, изграждане и усъвършенстване способностите на НАТО – с полк. Константин Лазаров и с полк. Орлин Николов, както и с доц. д-р майор Илиян Хутов от Института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“. Технологията е оценена като перспективна и в момента е представена като българско предложение за съдействие за забавянето на разпространяване на вируса към централата на НАТО за борба с кризисни ситуации.
Производството може да стане от заводи за обработка на метални листове, за съдове с малко налягане, машини за лазерно нарязване. Технологията, въпреки че е интегрирана в авиацията, не е толкова сложна и бързо може един завод с нормален капацитет да бъде преструктуриран за серийното производство. Това е и целта на самата система, да бъде максимално опростена и разбира се, винаги може да бъде надграждана. Но искаме по-бързо да се стигне до пазара, защото всеки ден е важен.
Относно сертификацията на продукта имаме вътрешни протоколи за ефективността му, като резултатите при първия протокол са 100 процента уловяемост на бактерии.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg