Основното училище „Стефан Стефанов“ в село Гара Елин Пелин е най-старото училище в селището. Първоначално се е помещавало в керамичния завод „Изида“, а през 1961 г. заради големия брой деца се налага да бъде преместено в нова сграда. Днес там учат 96 ученици от I до VII клас. „Интересното е, че през 70-те години се обучаваха 648. Може да си направите сметка този демографски срив какво ни причини“, разказва директорът Антон Тонев.
Той се гордее с постиженията на учениците си в областта на спорта и музиката. Училището е известно със своя Младежки духов оркестър „Стефан Стефанов“. Няма празник или мероприятие в града, което да не започне с изпълнение на младежите и девойките от оркестъра. В двора на училището има и музикален салон, където се провеждат обучението и репетициите на децата. Всяка година занятия има и през лятото. „Подготовката и репетициите са съществена част от възпитанието и обучението – доброто представяне зависи от добрата подготовка“, категоричен е Тонев и посочва, че 10 от музикантите в Гвардейския оркестър са бивши възпитаници на училището.
„Традициите се създават с постоянство“, казва директорът и изтъква, че качествата, които формират характера на човека, са три – перспективност, навременност и точност. „Наложително е да бъдат и трите, дори едно от тях да липсва, всичко е загубено“, казва още той.
Педагозите в основното училище насърчават участието на децата в различни форми на извънкласни дейности. Те добре знаят, че всеки ученик иска да покаже своите умения и способности там, където се чувства най-добър. Затова се стремят да им осигуряват сцена за изява – концерти, музикално-танцови състезания, конкурси, забавни игри, комедийни спектакли, вечери на творчеството и науката, пресъздаване на народни обичаи и празници.
Постиженията в областта на спорта за учениците в ОУ също не са по-малко от музикалните отличия. Директорът си спомня, че преди време хората са се чудели как може всички талантливи хокеисти да са от тяхното селище. Тонев все още помни израза „Пързалките – в София, купите – в Елин Пелин“, станал повод за гордост години наред. Истината е, че школовката по хокей на лед е била на много добро ниво. През 1975 г. отборът дори печели републиканска титла. Сега успехи бележат учениците в областта на волейбола, футбола и тениса на маса.
В рамките на обучението от разстояние ученици и учители правят всичко възможно процесът да върви гладко. „В началото бе малко трудно, после стана интересно, след това всички се умориха – и преподаватели, и деца“, разказва с усмивка директорът. Всяка седмица учителите подготвят подробни отчети за работата си във виртуална среда – колко деца са обхванати и докъде са стигнали с учебния материал. Тонев посочва, че само едно дете няма достъп до интернет и мобилно устройство. За него учителите подготвят материали на хартия, а медиатор му ги носи до дома. Децата със специални образователни потребности са пет, като при нормален режим с тях работи ресурсен учител, който пътува от София. Всички те са обхванати в процеса на обучение от разстояние.
За националното външно оценяване след VII клас в
ОУ „Стефан Стефанов“ са напълно готови. Осигурени са предпазни средства и дезинфектанти. Има и квестори, а чиновете в двете стаи, в които ще се провеждат изпитите, са подредени според изискванията на Министерството на здравеопазването – на разстояние един от друг. „Учениците също са готови, а учителите са сигурни в доброто им представяне“, уверява Тонев и споделя разочарованието на децата, че тази година няма да имат малък бал. След завършване на VII клас в училището предишни години се е провеждало празненство по случай завършването.
Тонев не пропуска да благодари и на колегите си за упорития труд, който полагат всеки ден. Педагогическият състав се състои от 11 учители и по думите му всички, които работят там, обичат работата си и с годините са създали екип от единомишленици. „Без тях нямаше да се справя – казва той и с чувство за хумор отбелязва: – 1999 г. дойдох уж като временно изпълняващ длъжността директор, а сега още съм тук и вече ми е време за пенсия.“ На въпрос на какво го е научила работата като директор, отговаря с усмивка: „На търпение“. Споделя, че подкрепя идеята за мандатност при заемането на поста директор, и смята, че това би било полезно както за децата, така и за колектива.
По делата ще го познаете
Има хора, чиито следи ще останат завинаги в историята. Типичен пример за това е първият директор на Основното училище в гара Елин Пелин и негов патрон – Стефан Стефанов.
Днес Антон Тонев често споменава и говори за учителя, диригента и будителя. „Човек, оставил трайна следа в душите ни, която пуска корен и у децата ни. И слава богу, защото става все по-трудно да съхраниш българското такова, каквото е…“, с респект разказва той.
Хората помнят Стефанов като деен и енергичен човек. Той лично е следял за реда, дисциплината и успеха на учениците. Най-голямата гордост за Стефанов приживе е основаният и ръководен от него дълги години духов оркестър. Постиженията на оркестъра излизат извън рамките на общината и добиват широка популярност не само в България, но и в чужбина. Той се превръща в истинска музикална школа, като през него са преминали над 3000 младежи и девойки, за част от които музиката става професия.
Стефан Стефанов е обичан и уважаван човек, израз на което са както многобройните му награди и отличия, така и добрите думи, с които си спомнят за него всички, които са го познавали.
След смъртта му през 1989 г. признателни граждани наричат на негово име младежкия духов оркестър, основното училище и една от улиците в Гара Елин Пелин.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg