Ученици, учители и учени събира за поредна година Общинският център за извънучилищни дейности в с. Байкал
Близо 200 души се включват в XVI национално „Астропарти Байкал 2020“ в края на май тази година. При това то събира повече участници, независимо от факта, че се провежда за първи път онлайн поради епидемиологичната обстановка в страната. Срещата се организира от Общинския център за извън-
училищни дейности и занимания по интереси в плевенското с. Байкал и се провежда под патронажа на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и на кмета на община Долна Митрополия Поля Цоновска. За 11-и път тя е и част от Националния календар на МОН за изяви по интереси на децата и учениците. Партньори са Съюзът на астрономите и Съюзът на физиците в България, катедра „Астрономия“ на Софийския университет, Институтът за космически изследвания и технологии – БАН, Астрономическата асоциация – София, и Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна. Сред партньорите са и Международният астрономически съюз (Офис на астрономия за развитие), Европейската асоциация за астрономическо образование, Европейската училищна мрежа Scientix и Space EU.
„Проявата се получи. Не очаквах подобен ефект, но както казват: „Всяко зло за добро“. Тази година събрахме близо 110 учители по физика и астрономия и по „Човекът и природата“ и над 60 ученици, както и гости от гимназията в македонския град Струмица“, разказва за „Аз-буки“ Иво Джокин – човекът, отговорен за дългогодишната активна дейност на Общинския център в
с. Байкал. В предходните години, когато участниците се срещат на живо край брега на Дунав, астропартито събира 40 – 50 участници.
Темата на тазгодишния форум е „Дигитални ресурси в помощ на дистанционното обучение по физика и астрономия“. Вдъхновяваща лекция „Звездите в края на живота си“ изнася Никола Каравасилев – ръководител на олимпийския отбор по астрономия и астрофизика и редактор на научното сп. „Химия. Природните науки в образованието“ на Национално издателство „Аз-буки“. По-късно той представя и фестивала „Наука на сцената“.
В сесията „Астроработилница“ Иво Джокин запознава учениците с древни астрономически уреди, демонстрира как да си направят модел на Галилеевите спътници на Юпитер от стиропорени топки или модели на „Обикновен квадрант“ от картон и сламка. Представени са приложения за виртуална и добавена реалност, как могат да се направят 3D очила и светещи съзвездия и ресурси за деца със зрителни увреждания.
В традиционната кръгла маса „От учители за учители“ директорът на НАОП „Н. Коперник“ – Варна, Свежина Димитрова представя основните цели на Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) и възможности за участие на българските учители в образователните ѝ програми. Цеца Цолова – старши учител в ППМГ „Акад. проф. д-р Асен Златаров“ – Ботевград, разказва за учебни онлайн ресурси в Scientix. Своя опит в дистанционното обучение и интердисциплинарен подход с биологията представя Катя Трифонова, учител в СУ „Стоян Заимов“ – Плевен. Презентирано е и използването на различни онлайн ресурси, дистанционни телескопи и мобилни приложения.
Във вечерната сесия „Класна стая под звездите“ увлекателна лекция за началото и развитието на ракетните технологии и за това как се работи с виртуалния планетариум Stellarium, изнася гл.ас. д-р Ева Божурова от НАОП „Н. Коперник“. Доц. д-р Лъчезар Филчев от ИКИТ – БАН, представя образователния проект „Иновативна лаборатория за изучаване на природните бедствия и екологични катастрофи от Космоса Е#КОС_ЛАБ“ на НП „Образование с наука“.
„Поради лошото време над Родопите не успяхме да проведем наблюдение чрез дистанционния телескоп на обсерватория IRIDA в Националната астрономическа обсерватория „Рожен“. В онлайн сесията Велимир Попов – докторант в Шуменския университет, разказа как работи Обсерваторията, демонстрира дистанционното управление на телескопа и колекция от астрофотографии. Но „Астропарти Байкал“ продължава и през юни, когато ще бъде организирана онлайн наблюдателна сесия за ученици и учители с дистанционния телескоп“, съобщава още Джокин.
По стечение на обстоятелствата астропартито край Дунава съвпада и с изстрелването на американския космически кораб Crew Dragon SpaceX от Кейп Канаверал, като участниците стават свидетели чрез сайта на НАСА на успешния полет. А накрая си пожелават догодина да се срещат на живо на красивия бряг на река Дунав при село Байкал.
Всички участници ще получат по пощата сертификати и образователни материали, осигурени от партньорите на форума.
Мисия „Наука“
Общинският център за извънучилищни дейности и занимания по интереси в с. Байкал дава нов живот на закритото през 2008 г. ОУ „Христо Ботев“ в селото. И в последните над 10 години показва, че подобен модел на запазване и развитие на базата в името на децата не само е възможен, но и полезен. Идеята за астропартита възниква още през 2005-а във връзка с Международната година на физиката. „Тогава закупихме телескопи, тъй като имахме средства от възстановена училищна земя“, споделя Джокин, който е директор на закритото основно училище, а след това и на Общинския център. Първоначално провеждат форума на общинско равнище, но само след година той става национален. През годините негови гости са учители и ученици от Турция и Румъния. „Канили сме като лектори редица български и европейски изследователи. Повече от 800 деца и близо 400 учители са се включили досега в срещите ни на живо“, казва още Джокин.
Центърът работи през годината с деца от общината в астроклуб. „Основната ни цел е да привличаме вниманието им към астрономията и физиката, към природните науки, като цяло. И по-късно те да продължат образованието си в тази посока. В работата си залагаме на изследователския подход, който да прави заниманията на децата интересни, забавни и полезни“, продължава Джокин. И по думите му през годините някои от тях поемат по този път. Има и избрали да станат негови колеги учители.
Под ръководството на Джокин седем ученици от училища в община Долна Митрополия се включват в международната програма за търсене на астероиди на НАСА. Общинският център участва за втора поредна година след предварително одобрение от координатора на програмата International Astronomiсal Search Collaboration д-р Патрик Милър. Децата откриват 4 малки космически тела, след като в продължение на месец анализират със специалния софтуер Astrometrica изображения на района на основния астероиден пояс между планетите Марс и Юпитер, направени с телескопа на Института по астрономия на Хавайския университет. В началото на тази година кметът Поля Цоновска им връчва сертификати и награди за съоткриватели на астероиди. „Очакваме и потвърждение от Центъра за малки планети, за да ги наименуваме“, отбелязва Джокин.
Освен астроклуба в Центъра функционират школа по живопис и екоклуб, който разполага с мобилни лаборатории за изследване на водата. „Работим и с програма на НАСА, като информацията за дървета в района, събирана от децата с техните смартфони, допълва данните от специализиран сателит за оценка на природните ресурси“, отбелязва Джокин.
Самият той в края на октомври 2019 г. е част от българската делегация на XI европейски фестивал „Наука на сцената 2019“ в Кашкаиш, Португалия. Там представя проекта „Планетариум в класната стая“, който интегрира природните науки физика и астрономия, екология, изкуства с информационно-комуникационни технологии. А през декември миналата година представя в Брюксел дейността на Центъра по време на финалната работна среща в Европейската училищна мрежа по проект Space EU.
Общинският център за извънучилищни дейности и занимания по интереси в с. Байкал разполага с леглова база, оборудвани зали „Конферентна“, „Екология“ и „Мултимедийна“, кабинет по природни науки и астрономия с мощни учебни телескопи и учебни помагала, ателие по живопис и керамика и спортна зала. В него се организират летни училища и летни ученически лагери по природни науки, семинари и конференции в областта на природните науки, екологичното и природозащитното образование.
Пандемията например отлага два проекта за провеждане на международни лагери. По единия трябва да посрещнат гости от Португалия и Дания, а в рамките на Втория дунавски лагер по „Еразъм+“ български ученици трябвало да посетят Сърбия, след като преди година групата ни е била за две седмици във Виена.
Сред инициативите на Центъра, прераснали в национални прояви, е конкурс за рисунка във връзка с Деня на Земята. А по повод Межународния ден на светлината – 16 май, тази година провеждат национален фотоконкурс „Нека бъде светлина“ съвместно със Съюза на физиците. Изпратените фотоси ще бъдат представени в специална изложба по време на отложената за есента 48-а Национална конференция по физика в София.
В Центъра вече са готови и с разнообразна програма за отбелязване Деня на Дунав на 29 юни. Тя включва изследване на речни води, приложно-декоративно творчество с природни и отпадъчни материали, пленер по живопис и литературно четене.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg