Телескопът „Хъбъл“ засне необичайна екзопланета. Тя се откроява със своето жълто небе, а на нея вали дъжд от… желязо. Екзопланетата WASP-79b е открита чрез съвместна работа на астрономи от обсерваторията „Магелан“, няколко университета и сателита за търсене на екзопланети TESS, съобщава официалният сайт на „Хъбъл“.
WASP-79b се намира на 780 светлинни години от Земята. Атмосферата на екзопланетата е необичайна и според учените има „знаци за протичането на непознат атмосферен процес, който не се вписва в познатите ни физични модели“, казва Кристин Шоуолтър – член на изследователския екип.
Небето на Земята изглежда синьо заради т.нар. разсейване на Рейли. То се получава заради малки частици в атмосферата, които разсейват определени диапазони на светлината. Така късите дължини, т.е. сините цветове, се разпръскват повече и небето изглежда синьо през деня.
Учените са очаквали да засекат подобен процес и на WASP-79b. Данните обаче показват, че степента на разсейване на светлината вероятно прави небето на екзопланетата жълто. Астрономите признават, че за първи път наблюдават подобен ефект и нямат обяснение на какво се дължи той.
Но имат обяснение за дъжда от разтопен метал. Екзопланетата е много близо до звездата си – обикаля я за три и половина земни дни. Затова атмосферата ѝ е много гореща и достига 1648 грауса по Целзий. В нея се образуват облаци от манганов сулфид и силикат, а заради високите температури от тях може да вали разтопен метал.
Самата езкопланета е т.нар. „горещ Юпитер“, защото е подобна на Юпитер, но с много по-високи температури. Тя има и необичайна полярна орбита и затова е интересна за учените и как се е формирала. Това обаче са въпроси, които ще очакват своя отговор едва след по-детайлни наблюдения с помощта на бъдещия космически телескоп „Джеймс Уеб“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg