Няма нито една закрита професионална паралелка на първо класиране след VII клас, съобщава старши експертът по „Организация на средното образование“ към РУО – София-град, Ваня Станчева. Закрита ще бъде само една профилирана паралелка, в която е имало едно класирано дете. За поредна година Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“ (СМГ) е училището в София с най-висок минимален бал. Това показват резултатите от първото класиране в гимназиите след VII клас в столицата. След нея се нареждат 91. НЕГ „Проф. Константин Гълъбов“, ТУЕС към ТУ – София, 73. СУ „Владислав Граматик“, 164. ГПИЕ „Мигел де Сервантес“, Първа АЕГ, II. АЕГ „Томас Джеферсън“, 9. ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“, 22. СЕУ „Г. С. Раковски“ и 31. СУЧЕМ „Иван Вазов“.
Повишен интерес тази година се наблюдава и към Професионалната гимназия по дизайн „Елисавета Вазова“. Миналата година тя е заемала 32 място в класацията, а сега е на 23. По-нагоре в рейтинга се изкачва и Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“. Преди тя беше на 22 позиция, а сега е на 15.
След технологиите най-предпочитани от децата са езиците. Заявленията с най-голям брой желания са 236.
Най-предпочитаната паралелка е с английски и испански в 22. СЕУ „Г. С. Раковски“. Данните показват, че четиримата пълни отличници от Националното външно оценяване са приети в СМГ – трима са от София, а един – от Варна.
Най-привлекателните професионални паралелки са в Националната търговско-банкова гимназия, ТУЕС и Софийската професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов“.
Тази година учениците са приети в 219 профилирани и 196 професионални паралелки. Свободните места са 914, а неприетите са 1206. Очаква се за всички деца да има места, тъй като някои от тях ще изберат на следващ етап частни училища или гимназии с държавен прием. За втори етап приетите трябва да подадат заявление до 16 юли, ако искат да кандидатстват за по-предно желание. Неприетите участват автоматично. Резултатите от него ще бъдат ясни на 20 юли. На трето класиране желанията могат да се пренареждат.
Д-р Ваня Кастрева, началник на РУО – София-град:
STEM профилите стават все по-желани
– Г-жо Кастрева, намалява ли интересът към езиковите гимназии в полза на дигиталните компетентности?
– Интересът към езиковите гимназии намалява и това се вижда и в рейтинга на училищата по минимален бал. Изключение прави единствено Немската гимназия, която в последните години традиционно стои след СМГ – лидер в духа на развитието на математическата дигиталност.
Насоката към развитието на STEM профилите, в която работи МОН, се отрази и върху рейтингите на училищата. Наблюдава се по-голям интерес към дигиталната компетентност.
ТУЕС към ТУ – София, изпревари 73. СУ „Владислав Граматик“ и зае трето място в класацията. Професиите, които предлага – „Компютърни мрежи“ и „Системно програмиране“, са не само на настоящето, но и на бъдещето. Родителите изключително правилно се ориентират, залагайки на това обучение, което е с високо качество. ТУЕС работи много активно с бизнеса и негови представители често преподават в училището.
– Кои са най-търсените езици?
– Спрямо класацията, както виждате, не английските гимназии са на първо място, а езикови училища, които предлагат различен чужд език от английския. Немската гимназия е на първо място, след нея е 73. СУ „Владислав Граматик“, което също дава възможност за интензивно изучаване на немски език, следвана от т.нар. Испанска гимназия. Чак след тях са Първа и Втора английска гимназия, а после идва Френската гимназия. Търсят се различни чужди езици и това е тенденция, която гарантира владеенето на поне два чужди езика на съответно високо ниво.
– Корейският език също стана доста популярен. На какво се дължи това?
– Интересът към източните езици е свързан с възможността детето да научи различен език от задължителния английски. От друга страна, мотивите много често са свързани с културни интереси. Има деца, които харесват културата на източните народи. А за да можеш да се докоснеш по-близо до културата на един народ, трябва да тръгнеш към езика му. Това е доста силна мотивация. Има и трети фактор – глобалното движение на хората, което предоставя възможност в София да имаме представители на различни народности.
Затова и 18. СУ „Уилям Гладстон“ предостави възможност за изучване и на арабски език. Донякъде мотивът е за докосване и изучаване на майчиния език. В 138. СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски“ например има професионална паралелка с втори чужд език корейски.
– В сравнение с миналата година по-голям ли е броят на учениците от страната, които кандидатстват в София?
– Тази година е малко по-нисък. В предишните години винаги сме имали около 500 деца, които кандидатстват от страната за нашите училища. През 2019 г. беше бумът. Тогава системата позволи всеки да кандидатства онлайн, и желаещите бяха 747, а тази година са 646 – почти със 100 по-малко. Но при обявяването на резултатите от първия кръг стана ясно, че 200 от тях не са класирани никъде. Оказва се, че те са кандидатствали само за определени паралелки или училища и са посочили малък брой желания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg