ЕС мобилизира общо 1,824 трилиона евро през следващите 7 години
След петдневни тежки преговори европейските лидери успяха да се споразумеят за многогодишната финансова рамка на ЕС за новия програмен период 2021 – 2027 г. и по разпределянето на средствата от пакета „Следващо поколение ЕС“. Дългосрочният бюджет на ЕС за 7-те години ще бъде 1 трилион и 74 млрд. евро, а общият размер на „Следващо поколение ЕС“ ще бъде 750 млрд. евро. Така ЕС ще има възможност да мобилизира общо 1 трилион 824 млрд. евро.
„Европа все още има смелостта да мисли нашироко. Колкото и изтощени да сме всички, осъзнаваме, че това е исторически момент за Европа“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
По линия на евробюджета до 2027 г. и по икономическия пакет България ще получи общо 29 млрд. евро, което е с 1 млрд. повече от предишния програмен период, съобщи премиерът Бойко Борисов от Брюксел. За първи път за страната ни са предвидени и допълнителни 200 млн. евро за най-слабо развитите региони – за засилването на конкурентоспособността, растежа и създаването на работни места. В условията на тежката криза, породена от COVID-19 в целия свят, и при изключително трудни преговори на Европейския съвет българският премиер защити за България и запазването на европейското финансиране за кохезионната и селскостопанската политика, като за кохезионна политика са заложени 9 млрд. евро, което е с 800 млн. повече от настоящата Многогодишна финансова рамка (МФР).
„Ние сме една от малкото страни, които ще получат повече пари по новата рамка. И то при положение че общият Ӝ размер е с 62 млрд. евро по-малко от настоящата“, изтъкна премиерът Борисов. Друг много важен момент за България е финансирането по Фонда за справедлив преход – половин милиард евро са предвидени за България по него. За защита на външната граница на ЕС България ще получи общо над 200 млн. евро за миграция и сигурност по МФР. В новия европейски бюджет се потвърждава и ангажиментът на ЕС към страните от Западните Балкани, за което България винаги е настоявала.
Евролидерите срещнаха най-големи трудности при договарянето за разпределянето на допълнителните средства за икономическото възстановяване от коронавируса от пакета „Следващо поколение ЕС“.
Така наречените „пестеливи държави“ – Австрия, Нидерландия, Дания и Швеция, поставиха лимит от 375 млрд. евро безвъзмездни средства за възстановяването на най-засегнатите от пандемията страни като Италия и Испания. Те, от своя страна, пък искаха размерът им да е не по-малко от 400 млрд. евро. Накрая евролидерите успяха да се договорят за 390 млрд. евро от „Следващо поколение ЕС“,
които да бъдат предоставени на държавите членки безвъзмездно под формата на грантове. Държавите членки ще могат да ползват останалите 360 млрд. евро под формата на заеми при възможно най-благоприятните условия, произтичащи от високия кредитен рейтинг на ЕС. Председателят на Съвета на Европа Шарл Мишел определи постигнатото споразумение като „върхов момент“ за Европа.
„Показахме колективна отговорност и солидарност. Показахме също и нашата вяра в общото бъдеще. Това споразумение изпраща конкретен знак, че Европа е готова за действие“, коментира Шарл Мишел.
По пакета „Следващо поколение ЕС“ България ще може да разчита на над
7,7 млрд. евро грантове. Основната част от тези средства в размер на над 6 млрд. евро
са в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост, чрез който ще се финансират публични инвестиции и реформи с цел възстановяване от кризата и за постигането на устойчива, климатично неутрална, дигитализирана и нисковъглеродна икономика. В допълнение към средствата за кохезионна политика от МФР България ще получи и над 650 млн. евро по инструмента REACT-EU, който влиза в „Следващо поколение ЕС“. Те са предвидени за преодоляване на социално-икономическите последици от кризата. В допълнение към средствата, предвидени за нашата страна по Фонда за справедлив преход по МФР, в икономическия пакет са включени над 600 млн. евро за България.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg