Децата от I до III клас ще имат допълнителна седмица за проектни дейности през юни 2021 г.
Четири нови национални състезания през следващата година предвижда МОН – по „Компютърно моделиране“, „Лаборатория за изкуство“, „Безопасност за движение по пътищата“ и „Практични финанси“. Това е записано в проектографика на ученическите олимпиади, национални състезания и състезания по професии за новата учебна година, публикуван за обществено обсъждане.
Националното състезание „Компютърно моделиране“ ще се провежда за III и IV клас. В него учениците ще проявят способността си да анализират и разработват дигитални проекти и да създават компютърни модели на познати обекти и явления.
Стимулиране на учениците чрез съревнование да овладяват правилата за движение по пътищата, е в основата на идеята за провеждане на годишното състезание „Безопасност за движение по пътищата“. Националното състезание „Лаборатория за изкуство“ пък ще бъде своеобразна платформа за откриване на млади таланти в областта на изкуството. Състезанието „Практични финанси“ ще проверява финансовата грамотност на учениците в гимназиалния етап чрез решаване на различни казуси и задачи.
В проекта се предвижда още националните състезания да се провеждат по график от ноември до юни следващата година, а състезанията по професии – през март, април и май. Датите и часовете за провеждането им няма да съвпадат с учебните занятия. Общинските кръгове на ученическите олимпиади да се провеждат по график от декември до март, областните кръгове – през февруари и март, а националните – през март, април, май и юни.
За обществено обсъждане са публикувани и заповедите, свързани с графика за учебното време през предстоящата учебна година, обсъдени в рамките на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество. Предвижда се държавните зрелостни изпити да се проведат на 19 май по български език и литература и на 21 май за втората матура. ДЗИ по желание да се проведат в периода от 26 май до 31 май.
Националното външно оценяване по БЕЛ за VII и за Х клас ще бъде на 11 юни, а по математика – на 14 юни. На 15 юни ще са изпитите по чужд език за учениците от VII и Х клас. Проверката по информационни технологии за измерване на дигиталните компетентности на десетокласниците ще бъде в периода 16 – 18 юни.
Четвъртокласниците ще трябва да се явят на НВО по БЕЛ на 27 май, а по математика – на 28 май.
Държавните изпити по теория на професията и специалността за придобиване степен на професионална квалификация за ученици, завършили преди и през учебната 2020/2021 г., са на 4 юни за II и III степен на професионална квалификация и на 19 юли за
I степен. Придобили право да положат държавен изпит по теория/държавен изпит – част по теория на професията и специалността за придобиване степен на професионална квалификация преди учебната 2020/2021 г., ще се явят на 21 януари и на 9 септември.
Бележки, становища и предложения по проектите могат да бъдат изпращани към дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ (a.tringov@mon.bg) до 26 август 2020 г.
Кога няма да се учи
Предложеният график предвижда есенната ваканция за новата учебна година да е от 30 октомври до 1 ноември. По Коледа няма да се учи от 24 декември до 3 януари. Ваканцията между двата учебни срока да бъде от 1 до 3 февруари – така учениците ще почиват общо 5 дни.
От 3 до 11 април ще бъде пролетната ваканция за учениците от I до ХI клас, а от 8 до 11 април няма да учат дванадесетокласниците.
Учебната година за зрелостниците ще завърши на 14 май 2021 г. До 31 май ще учат децата от I до III клас, като за тях се предвижда и допълнително една седмица за проектни дейности – до 7 юни. На 16 юни завършва учебната година за учениците от IV до VI клас. До края на юни ще учат петокласниците и шестокласниците от паралелките в спортни училища, както и учениците от VII до ХI клас.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg