Девет години „Лято в библиотеката“ осмисля ваканцията на много деца от Свищов
В днешно време книжката и мишката вече са приятели.“ Така разсъждават Веселина Спасова и Маргарита Колева – библиотекарите в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови – 1856“
в Свищов.
Преди девет години те дават началото на летни занимания с деца под мотото „Лято в библиотеката“. Три години по-късно инициативата се разраства и към нея се присъединяват всички служители на читалището. „Лято в библиотеката“ се превръща в „Читалищно лято в ПБНЧ „Еленка и Кирил Д. Аврамови – 1856“.
„Над 200 деца от Свищов и гостуващи през летните месеци от други населени места и от чужбина, ни посещават. На ден сме имали групи по 45, като най-малките са на 6 години“, казват Веселина и Маргарита. Тази година заради Covid-19 инициативата не се провежда. „Не може да осигурим изискванията за безопасни мерки, разстоянието от 1,5 метра. Читатели не ни липсват. Имаме над 150 в „Детски отдел“, но ни липсва всекидневният двучасов контакт с децата. Те изискват много грижи, но ни дават от енергията си, от искреността си“, споделят библиотекарките.
Разказват, че сред заниманията, които са организирали, са „Часът на гатанката“, разходки с беседи в къщата музей на Алеко Константинов и Светиниколското училище, основано от Христаки Павлович през 1846 г.,
както и демонстрация на най-ценните книги в библиотеката. А по време на „Аз съм библиотекар за един ден“ опознават техническата обработка на книгата, преди тя да достигне до читателя (къде се лепят сигнатурите, къде се поставят печатите). Освен това рисуват, запознават се с различни видове музикални инструменти, разучават свищовското хоро, включват се в спортни състезания. Интерес предизвиква „Микрофонът е ваш“, а за финал има и парти за закриване на „Читалищно лято“. „Изготвяме предварително график на заниманията и всяко дете се записва за това, което представлява интерес за него. Целим да им е забавно, да научат нещо ново, да играят и да създават нови приятелства“, уточняват Маргарита и Веселина.
Двете обичат книгите и работата си в библиотеката на Първото българско народно читалище. „Тя е създадена точно с основаването на читалището – на 30 януари 1856 г. Учителят Емануил Васкидович, един от основателите, подарява 800 тома книги от личната си библиотека. Те са от областта на изкуството и науката и на различни езици – гръцки, италиански, френски, руски, сръбски. Това всъщност е полагането на библиотечния фонд, който днес има над 100 000 единици.
„Библиотеката съхранява над 12 ръкописа и много старопечатни книги, за които сезонно полагаме специални грижи. Малко читалищни библиотеки разполагат с такъв уникален библиотечен фонд. Гордеем се с ценните колекции, които се пазят в нашия фонд“, научаваме от двете библиотекарки.
Първоначално читалището се помещава в дома на съоснователя Димитър Начович. През 1904 г. роденият в Свищов търговец Кирил Аврамов дарява
200 000 златни лева за пос-
трояване на сграда – театър и читалище, по проект на австрийския архитект Паул Бранк. Волята на дарителя е тя да носи неговото име и това на жена му – Еленка, починала две години по-рано. „Кирил и Еленка нямат деца. Той прави дарението и на 11 май 1904 г. е първата копка на сградата. Малко по-късно дарителят почива – на 21 юни 1904 г. Парите не достигат и фирма „Фъргов и Маричков“ преработва проекта и се довършва сградата във вида, в който е днес. Тя отваря врати през септември 1908 г.“, разказват още Маргарита Колева и Веселина Спасова.
За щастие, и днес библиотеката на ПБНЧ „Еленка и Кирил Д. Аврамови – 1856“ продължава да има своите дарители. Сред тях е преподавателка от Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов, която на всеки свой рожден ден дарява определена сума за нуждите на библиотеката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg