Съвместно звено ще предотвратява атаките и ще работи за повишаване на киберсигурността
Европейската комисия прие нова стратегия на ЕС за Съюза на сигурност за периода 2020 – 2025 г. с акцент върху приоритетните области, в които Общността може да даде своя принос, за да окаже подкрепа на държавите членки за повишаване на сигурността за всички, които живеят в Европа.
„Сигурността е междусекторен въпрос, който навлиза в почти всички сфери на живота и засяга много области на политиката. С новата стратегия на ЕС свързваме всички точки, така че да изградим истинска екосистема на сигурността“, заяви зам.-председателят на ЕК Маргаритис Схинас, отговарящ за утвърждаването на европейския начин на живот. Време е да преодолеем погрешното противопоставяне между онлайн и офлайн, между цифровата и физическата среда и между вътрешните и външните заплахи във връзка със сигурността.
„Съзнанието за сигурност – онлайн, в публичното пространство, у дома, както и за децата ни, изгражда доверие и сплотеност в обществото.
С днешната стратегия за Съюза на сигурност се фокусираме върху областите, в които ЕС може да допринесе за защитата на хората в цяла Европа, за предвиждането и справянето с променящите се заплахи. През следващите години работата ми в областта на вътрешната сигурност на ЕС ще бъде насочена към изграждането на система, постигаща резултати, като започваме още сега с действия срещу сексуалното насилие над деца, срещу наркотиците и незаконните огнестрелни оръжия“, коментира Илва Йохансон – комисар по вътрешните работи.
В стратегията се определят няколко приоритета за действия на равнището на ЕС. Първият е среда на сигурност, включваща нови правила на ЕС за защитата и устойчивостта на критичната инфраструктура – физическа и цифрова. Необходимо е и създаване на съвместно киберзвено като платформа за структурирано и координирано сътрудничество за предотвратяване, възпиране и реагиране на кибератаки, както и за популяризиране стандартите на ЕС с цел повишаване на киберсигурността на страните партньори.
Вторият приоритет е справяне с променящите се заплахи, тъй като престъпниците се възползват от технологичното развитие, за да постигнат целите си – зловредният софтуер и кражбата на данни са все по-често срещано явление. За справяне с основните заплахи за гражданите, като тероризъм, екстремизъм или сексуално насилие над деца, са необходими конкретни действия, гарантиращи зачитането на основните права. ЕК предложи стратегия за по-ефективна борба срещу сексуалното насилие над деца в интернет.
Третият приоритет е защита на европейците от тероризма и организираната престъпност, а четвъртият – силна европейска екосистема на сигурността, която ще бъде обща отговорност на правителствата, правоприлагащите органи, предприятията, социалните организации и хората, живеещи в Европа.
Стратегията се основава на напредъка, постигнат досега по линия на Европейската програма за сигурност за периода
2015 – 2020 г., и се съсредоточава върху приоритетите, подкрепяни от ЕП и Съвета на Европа.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg