Инициативата „Варна – град на знанието“ се разширява
Съвместна инициатива „Варна – град на знанието“ обединява усилията на местната власт, университетите, бизнеса и научните институции в региона за реализиране потенциала на града като център за интегрирани териториални инвестиции. Целта е развитие на възможностите на Варна за растеж чрез инвестиции в производства и услуги, базирани на знание и иновации, създаващи работни места с висока производителност и доходи. Меморандумът за сътрудничество и партньорство за реализиране потенциала на Варна като град на знанието е подписан под егидата на Общината този месец от 6-те висши училища в града и водещи компании и предвижда съвместни действия, които да „ребрандират“ Морската столица.
На 24 август към инициативата „Варна – град на знанието“ се присъедини и „Девня Цимент“ АД,
съобщават от Община Варна за в. „Аз-буки“. В инициативата вече се включиха и други големи компании, както и звеното на БАН – Центърът по хидро- и аеродинамика към Института по металознание, съоръжения и технологии „Акад. А. Балевски“.
Във „Варна – град на знанието“ участват Медицинският университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“, ВВМУ „Никола Вапцаров“, Икономическият университет, Техническият университет, ВСУ „Черноризец Храбър“, Висшето училище по мениджмънт, както и Математическата гимназия. Общата позиция на участниците е, че наред с летния и културния туризъм възможности за развитие на Варна има в преплитането на наука и бизнес, особено в сферите на медицината, информационните технологии, транспорта, морската индустрия. Представителите на бизнеса, научните институции и висшите училища изразиха готовност в подкрепа на инициативата да реализират съвместни проекти.
„Мотивирани сме да трансформираме икономическия профил на Морската столица към сектори с висока добавена стойност – иновации, модерно здравеопазване, дигитализация. Целта е да обединим усилията на интелигентните хора във Варна, за които бъдещето на града е кауза“, коментира кметът Иван Портних при старта на инициативата. Според него ключовото е, че всички участници декларират съпричастност към развитието на експортно ориентирани индустрия и услуги, разчитащи на образованието и предприемчивостта на младите хора.
Инициативата се базира и на доклад за икономическия профил и траектория за развитие на Варна. На основата на данни за последните три години анализът дава насоки за ребрандиране на региона с цел привличане на инвеститори. Новата споделена визия за града предвижда и конкретни проекти – създаване на Индустриална зона „Варна“, изграждане на квартал на иновациите в „Малка Чайка“, съвременен математико-технологичен кампус и др.
Много от проектите са ключови не само за бъдещето на Варна, а за цяла Североизточна България.
Представителите на бизнеса в меморандума също са убедени, че Вар-
на е град с разнороден потенциал и трябва да се развива и извън туризма. „Нужни са обаче млади, образовани и амбициозни кадри. Компанията ни вярва, че ключът към дългосрочното бизнес развитие е подкрепата на образованието в различните му форми“, коментира Силвио Тийде – изпълнителен директор на „Девня цимент“.
Документът е отворен и към него могат да се присъединяват и други организации и предприятия, обясниха от Общината за в. „Аз-буки“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg