10 съвета към родителите
Anelia Vracheva
По материали
от чуждия печат
Училището е изпитание не само за детето, но и за родителите. Училищният психолог и майка на четири деца Мари Хартуел-Уокър разказва какви принципи е полезно да следват родителите, за да облекчат своя и живота на децата си.
Говорете за училището само положително
Навярно родителите също са имали нелюбими учители, трудни домашни и дни, когато са ненавиждали всичко, свързано с училището. Не споделяйте неприятните си спомени с децата, а се старайте да подчертавате хубавите моменти. Когато децата изпитват трудности, те имат нужда от вашето участие. Не ги приучавайте да мислят, че училището е ненужно, твърде сложно и прекалено ограничава свободата. Посъветвайте ги как да намерят общ език с „трудните“ учители. Тези уроци ще са им не по-малко полезни от домашното по математика, което толкова ги измъчва.
Организирайте дневен режим на детето
Планирането и организираността са полезни за всяка възраст. Още повече за децата, страдащи от разстройства като СДВХ (синдром на дефицит на внимание и хиперактивност), тревога, аутизъм. В разписанието трябва да има време както за почивка, така и за домашни занимания. Телевизорът и компютърът са строго забранени, докато не се справят с всички уроци. Дневният режим отстранява поводите за спорове, оплакванията, уговорките и излишните съмнения. Той не сковава, а освобождава детето за продуктивна дейност.
Отделете работно място за детето си
Възрастните работят извън дома. На работното си място те „превключват“ на работен режим. Полезно е децата също да имат свое работно пространство. Отделяйки време и място за домашните задания, родителите помагат на децата си да разберат, че тяхната „работа“ също е важна.
Навреме се запасявайте с всичко необходимо
Трудно се работи, когато липсват нужните инструменти. Детето винаги трябва да има достатъчен запас от всички училищни принадлежности: химикалки, моливи, тетрадки, пособия и материали за часовете по рисуване и „Труд и техника“. За да не се налага да преобръщате жилището в търсене на молив, съхранявайте всички училищни принадлежности на специално отредено за това място. Това ще помогне на детето ви да не се разсейва от уроците и да се справя с тях по-бързо.
Отбелязвайте сроковете за изпълнение на задачите в календар или дневник
Правете го всяка седмица. Помогнете на детето да раздели големите проекти на отделни задачи, и поставете срокове за тяхното изпълнение. Поставяйки междинни цели и проверявайки сроковете, ще му помогнете да избегне ситуация, когато внезапно да си спомни, че утре трябва да предаде голям проект, който му е даден преди месец.
Ходете на родителски срещи и редовно общувайте с учителите
Родителите играят важна роля в образованието на детето. Ако имате добри отношения с педагозите, ще ви е по-лесно да говорите с тях за това как се учи детето ви. Ще можете своевременно да узнавате за проблемите и промените, които могат да го засегнат.
Обсъждайте с децата новостите и текущите събития
Образованието в много отношения е свързано с умението да се ценят знанията. Ако родителите обсъждат с децата текущите събития, политиката, проблемите от местен и национален мащаб, ще ги научат да не се ограничават с това, което се учи в училище, а да се интересуват и от света, в който живеят.
Четете заедно вестници. Когато ви питат нещо, потърсете нужната информация. Превърнете получаването на нови знания в семейна ценност.
Отделяйте повече внимание на четенето
Неоспорим факт е, че децата, на които им четат в детството и са поощрявани да четат самостоятелно, постигат по-големи успехи и в училище, и в живота. Превърнете четенето в семеен ритуал, за който е отделено определено време. Ако децата вече са големи за приказки, организирайте „час по четене“, когато вие четете своята, а те – своята книга.
Създайте навици за здравословен живот
Правилното хранене, добрият сън и физическата активност са основата на здравето и бодростта. Без това детето трудно ще постигне успехи и в училище, и в живота. Задача на родителите е да приучат децата си към здравословен начин на живот.
Не позволявайте да се заседяват дълго пред телевизора или лаптопа
Контролирайте времето, което детето прекарва пред електронните устройства. То е с все още неукрепнал характер, не му достигат самодисциплина и умения да менажира времето си. Затова родителите трябва да дават пример и да спазват ясни правила, докато децата не се научат да се контролират. Изключвайте телевизора по време на хранене и писане на домашните. Вземайте телефоните, докато децата не приключат с уроците. Не се поддавайте на уговорки от рода „да догледам още една серия“ или „още малко да поиграя на тази игра“, докато не са приключени важните задачи. Махнете телевизорите и всички електронни устройства от детските стаи. Проследете детето да си ляга навреме да спи.
Разбира се, на нас, родителите, невинаги ни се удава да спазваме всички тези принципи. В определени дни и при определени ситуации компромисите са неизбежни. Но ако успеем да се придържаме към тези „заповеди“, докато децата посещават училище, ще изработим у тях самодисциплина и здравословни навици, които ще им служат цял живот.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg