Министър Красимир Вълчев поздрави Икономическия университет – Варна, с вековния юбилей
Поздравявам всички вас за 100-годишния юбилей. Носители сте на вече едновековната история на Икономически университет – Варна, който има своето запазено място в системата на българското висше образование както в миналото, така и в бъдещето. Вие сте призвани да го утвърждавате, да го развивате, да носите тази тежка отговорност, която сте наследили от преподавателите преди вас и трябва да я предадете на идващите поколения в университета“. С тези думи министърът на образованието и науката поздрави по случай юбилея Икономическия университет във Варна по време на тържественото заседание на Академичния съвет, на което присъства в понеделник. През 2020 г. най-старото висше икономическо училище в България отбелязва с редица мероприятия своята годишнина.
Министър Вълчев благодари на екипа на ИУ – Варна, за възможността да изживее част от емоцията на тържествата, и сподели, че се гордее с факта, че е възпитаник на Университета. „Радостен съм да видя, че носите отговорността със съзнанието на собственик – все едно, че вие сте го създали това висше училище, а не навсякъде е така. През последните 20 – 25 г. взимахте последователни решения, които доведоха до положително натрупване на усилия и съответно – до резултати“, обърна се министър Вълчев към Академичния съвет. Той обясни, че се разчита изключително много тъкмо на Варненския университет за подготовката на добри икономисти и финансисти, и призова ръководството още повече да завиши качеството на образование и изискванията за прием.
Ректорът проф. д-р Евгени Станимиров връчи на министъра на образованието почетния плакет на ИУ – Варна. Той разказа за постиженията, свързани с дигитализацията и пред-
приемачеството, както и за бъдещите инвестиционни проекти на учебното заведение. ИУ – Варна, първи в България реализира идеята за „споделени ресурси“, като отвори за свободен достъп 6000 дигитални библиотечни единици. Онлайн обучението пък се реализира в 1700 виртуални аудитории след обединяване на досегашните две дигитални платформи на Университета.
„Освен това ИУ – Варна, стана естествен център за представяне на IT решения с ежегодния практически формат „IТ иновации във висшето образование. Съвременни решения за дигиталната трансформация на учебния процес и административните дейности във висшите училища“, допълни проф. Станимиров. Университетът във Варна разработи и два проекта, свързани с цялостната дигитализация на висшето училище – за изграждане на високотехнологичен дейта център и модернизиране на съществуващата компютърна мрежа на територията му и изграждане на структурно-кабелна система (СКС) за нуждите на университета. Тясното сътрудничество с бизнеса и развитието на ИУ – Варна, като един от центровете по предприемачество в България е друг акцент в дейността му. „Кариерният център доизгражда технологично инфраструктурата си и сме отново първият университет, който от няколко месеца активно записва електронни визитки на своите студенти, като силно се разшири обхватът на системата UEBN и се задълбочи партньорството с бизнеса (над 1970 бизнеса,
над 16 000 ползватели, около 800 експерти от бизнеса). Отново нашият университет е единственият в България, който в пандемична среда обучава британски студенти с отдалечен достъп – направихме обучение по модул на студенти от Нотингам и организирахме дигитално практическото им обучение в няколко компании на територията на Варна и региона. Осъществихме партньорство с университетите „Станфорд“ и „Санта Клара“ (Калифорния)“, разказа още ректорът на ИУ – Варна.
След тържествения академичен съвет той представи на министър Вълчев реновираното студентско общежитие на Университета, което се намира на ул. „Брегалница“ № 65.
Модернизираната сграда на блок 2
бе официално открита с тържествен водосвет, отслужен с благословията на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан и прерязване на лентата от ръководството на Университета и официалните гости – министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, областния управител на Варна Стоян Пасев, председателя на Общинския съвет в града Тодор Балабанов.
„Сред приоритетите на МОН и занапред ще бъде стремежът за осигуряване на добри битови условия за младите хора и повече места за тях в общежитията“, обясни министър Вълчев при откриване на общежитието в Морската столица. Министерството на образованието и науката подкрепи реализацията на проекта за реновиране на студентските общежития.
В двата блока на общежитието на ул. „Брегалница“ са налични 580 места за настаняване на студенти, като всички са запълнени за учебната 2020/2021 г., съобщиха за в. „Аз-буки“
от висшето училище. Настаняването в тях се извършва според Наредбата за ползване на студентските общежития и столове, приета с ПМС № 235 от 25.09.2008 г. обн. ДВ. бр. 86 от 03.10.2008 г., изм. ДВ, бр.79 от 6.10.2009 г. Ежегодно се класират кандидатствалите за общежитие студенти въз основа на успеха им от предходната учебна година, а за новоприетите се отчита балът им от кандидатстудентския прием.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg