Вертикална градина ще краси Профилираната гимназия „Яне Сандански“ в Сандански
Тържествено посрещане в двора на Профилираната гимназия „Яне Сандански“ организираха на 15 септември само за новите ученици от VIII клас и за дванадесетокласниците, за които това е последен първи учебен ден.
„Направихме маски с логото на училището за всички за 15 септември, но открих-
ме учебната година само с учениците от VIII и XII клас. Другите заедно със своите класни ръководители решиха дали да се видят в двора, в класната стая или в близката градинка, за да се запознаят с учебната програма“, разказва пред „Аз-буки“ новият директор на гимназията Снежана Николова. Има опит в управлението на училището, тъй като преди това е била и.д. в продължение на 3 години.
Общо 540 са учениците за тази учебна година. От тях 130 са новите, приети в VIII клас в 5 профила – математически, природни науки, предприемачески, и две паралелки с чужди езици: едната е с английски, немски и руски, а другата – с английски и испански. През първия учебен срок ще учат след обяд, а през втория – сутрин. Имат стройна организация на обучението, тъй като в сградата на Профилирана гимназия „Яне Сандански“ са поместени още две училища – 2. ОУ „Христо Смирненски“, което заема втория етаж, и Вечерната гимназия, която ползва три кабинета.
Организацията предвижда задължително носене на маски за учениците в общите части, а учителите са с маски и шлемове, осигурени от бюджета на училището. Всеки клас си има стая, за да се избегне обикалянето по кабинети. Учениците са разделени и възрастово – в един блок са всички VIII класове, в друг – всички IX, по средата са разположени тези от X клас, а на първия етаж са XI и XII клас. Те влизат от единия вход на училището, а излизат от другия. Монтирани са по два автоматични електронни диспенсера във всеки от коридорите, всички кабинети са оборудвани с дезинфектанти, а учителите редовно дезинфекцират дръжките на вратите, за което се подписват.
„Направихме инструктаж на учениците, а родителите ни върнаха подписани
декларации, че не са имали контакти със заразени – обяснява Снежана Николова. – Във всички санитарни помещения има тоалетна хартия, топла вода и сапун, салфетки за ръцете и диспенсери. Всеки час започва с няколко думи за това как да се спазва дистанция, какви са мерките за предпазване, и завършва с насърчаване за избягване на струпванията и извън училище.
Учителите в гимназията са 47, като един от тях е ресурсен. Той подпомага обучението на 22 деца със специални образователни потребности. От 3 години училището има и ресурсен кабинет, който е първи за града. Около 45 години е средната възраст на педагогическия персонал и въпреки че 4 от тях са с решение на ТЕЛК, нито един не се е отказал да работи заради притеснения за здравето си.
„Яне Сандански“ е най-старото училище в града – създадено е през 1938 г. като непълна гимназия с патрон цар Самуил. През 1944 г. прераства в пълна реална дневна гимназия, а през 1948 г.
е преименувано. Има нов герб и химн от 2018 г.
Подготовката на учениците от ПГ „Яне Сандански“ е на високо ниво и те традиционно постигат добри резултати на държавните зрелостни изпити. Тази година има 12 отличници на матурата по БЕЛ, всички 26 зрелостници, явили се на изпит по английски език, са с резултат над 5.00, като 20 от тях са получили отлични оценки. От 8 явили се на изпит по математика 5 са с отличен резултат.
Учениците участват в различни състезания и олимпиади и се представят отлично. Последният успех е постигнат на националния кръг на олимпиадата по испански език, провел се в края на юни. До него достига възпитаничката на „Яне Сандански“ Йоана Калоянова, която заема III място, при положение че испанският е втори чужд език.
Голяма част от учениците продължават обучението си в чужбина, най-често в Германия, Нидерландия или Великобритания. От миналогодишния випуск 5 зрелостници са приети да учат медицина на първо класиране, подготвяни само от преподавателите в гимназията, казва с гордост Николова. И добавя, че наскоро възпитаник на гимназията, който завършил медицина в Германия, се е върнал в родния Сандански.
Сигурно затова първенците на випуска след VII клас от община Сандански тази година избират да се обучават в ПГ „Яне Сандански“. Средният бал от приема е 251 точки. Най-висок е балът в паралелката с профил „Математически“ – 348.719, където ще се обучават и учениците с най-висок успех в община Сандански – Илияна Петрова, която има 491.500 точки, и Георги Здравчев с 484 точки. Висок е и средният бал в паралелката с профил „Чужди езици – английски с испански език“ – 338,837.
Предприемачески профили има в X и сега в VIII клас. Учениците работят по програми на „Джуниър Ачийвмънт“ и правят учебни компании – всяко дете участва със собствен капитал от 10 лева и фирмата се регистрира в платформата на организацията. Избират си мениджъри, счетоводител, касиер и през учебната година реализират избрания от тях продукт или услуга. Трябва да го предложат на крайния клиент, като осъществят продажби в рамките на учебното заведение. Участват в състезания, на които се избират изгряващи звезди и мениджъри. „Миналата година възпитаниците на гимназията направиха книжки за работа по метода Монтесори, който развива моториката. Те се правят от плат и могат да се сменят елементите – обяснява директорът на гимназията. – Имаме такива книжки за това как се прави носия, как се плетат мартенички, как се украсяват сурвачки, как може да се сглоби гербът или картата на България със страните, с които граничи. Класове, които не изучават предприемачество, също могат да регистрират свои учебни фирми – например XIб с профил „Софтуерни и хардуерни науки“ ще имат 36 часа занимания с учебна компания тази година. Много е полезно за финансовата грамотност на децата, освен че придобиват предприемачески умения.
През последните 3 години ПГ „Яне Сандански“ печели и изпълнява и множество проекти по програма „Еразъм+“ за мобилности на учители и ученици. По тях учителите са ходили на обучение в Швеция, Финландия, Испания, Малта, Ирландия, Италия. Предстои двама педагози да ходят в Лисабон – Португалия, но заради епидемичната обстановка не е ясно кога ще се реализира пътуването.
„През миналия септември ученици посетиха Дневен център за деца със СОП в Паневежис, Литва, и беше много въздействащо за децата“, разказва Николова. След това в гимназията отбелязват Деня на хората с увреждания – 3 декември, с песни и танци, а учениците участници в проекта „Ние сме същите, въпреки че учим по-различен начин“ презентираха и дискутираха различни гледни точки по темата „Социализация на децата със СОП и аутизъм“.
В партньорство с младежки организации от Хърватия, Северна Македония и Унгария учениците ще работят съвместно по проект Stop Bullying, насочен към борба с тормоза и агресията. По него в края на август 10 ученици и двама учители трябваше да участват в обмен за 10 дни в Загреб, Хърватия. Младежите от четирите държави заедно трябваше да разискват казуси по отношение на кибертормоза и да обменят опит и идеи за справяне с проблемите сред подрастващите.
В началото на 2020 г. гимназията печели финансиране с проект „Природа зад стените“ в конкурса на Министерството на околната среда и водите и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда в рамките на Националната кампания „Чиста околна среда“. Той предвижда да се подобри училищната среда чрез изграждане на първата в страната вертикална градина в коридорите на сградата. Тя ще бъде от живи растения на стената и ще има поливна система.
Проектът ще ангажира активно учениците с предвидените два конкурса, инициативите „Зелени творци“ и „Зелени патрули“ и образователна кампания. Те сами ще предложат растителните видове, които биха били подходящи за отглеждане във вътрешни условия и съобразени със светлината и влажността. А на втория етап ще предложат композицията на градината с избраните вече растения. По този начин ще се възпитава модел на екологично мислене и креативност у учениците. Подобни проекти за момента могат да се видят в университетски здания в държави като Холандия и САЩ, както и в сградите на големи частни компании в чужбина.
Гимназията и 2. ОУ „Христо Смирненски“ ползват обща библиотека, която не е била ремонтирана от повече от 50 години. Те са кандидатствали за финансиране по НП на МОН за подобряване на образователната среда, модул „Библиотеки“, но междувременно са я обновили със собствени средства на двете училища, като са измазани стените, сменени са вратите и е монтиран падащ таван и вече започват да се редят книгите. Намерението е да я модернизират така, че да стане желано място и за големите ученици.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg