Изследователски и финансов потенциал насочват към животновъдството
Създават се нови национални научни програми – „Интелигентно животновъдство“ и „Интелигентно растениевъдство“. Това е записано в публикувания за обществено обсъждане проект на Решение на Министерския съвет.
По Националната научна програма „Интелигентно животновъдство“ е предвидено на животновъдите да се предоставят иновативни методи и средства за интелигентно и ефективно животновъдство с намалени човешки ресурси и намалено въздействие върху околната среда, се посочва в мотивите към предложението.
С изпълнението на Програмата изследователите и животновъдите ще имат лесен и контролиран онлайн достъп до средства, ресурси и инструменти за сътрудничество и ще се осигуряват високопроизводителни информационни и комуникационни технологии за изчисления, свързване, съхранение на данни и за достъп до виртуални научноизследователски екосистеми, както и клиентски мрежи. Заложеният бюджет в проекта на Програмата ще бъде общо 4 500 000 лв., разпределен, както следва: 2021 г. – 1,8 млн. лв.;
2022 – 1,5 млн. лв.; 2023 г. – 1,2 млн. лв. Срокът за изпълнение на дейностите по Програмата е 2021 – 2024 г.
В проекта на Националната научна програма „Интелигентно растениевъдство“ е предвидено чрез целенасочени научни и приложни изследвания по отношение на приложението на изкуствения интелект в земеделието да се постигне намаляване на разходите за земеделските стопани, подобряване управлението на почвите и качеството на водите, ограничаване използването на торове и пестициди, намаляване емисиите на парникови газове, подобряване на биологичното разнообразие и създаване на по-здравословна околна среда за земеделските стопани и гражданите. Заложеният бюджет също е 4,5 млн. лв., разпределен поравно в следващите три години. Срокът за изпълнение на дейностите по Програмата е 2021 – 2024 г.
Необходимите средства за изпълнение на програмите ще бъдат в рамките на предвидените разходи за наука в централния бюджет със Закона за държавния бюджет за съответна година за реализиране целите на Националната стратегия за развитие на научните изследвания.
Допустими бенефициенти по програмите са акредитирани висши училища и научни организации: Тракийският университет – Стара Загора, Аграрният университет – Пловдив, Софийският университет „Св. Климент Охридски“, ТУ – София, институтите на БАН и Селскостопанската академия, Русенският университет, Пловдивският университет, Лесотехническият университет, ТУ – Варна, Националният институт по метеорология и хидрология, ВВМУ
„Н. Й. Вапцаров“ и Университетът по библиотекознание и информационни технологии.
Бележки, становища и предложения по проекта се приемат в дирекция „Наука“ – МОН (k.nikolova@mon.bg) до 5 ноември 2020 г., включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg