Обучение на обучители за устойчиво земеделие – това е целта, която си поставя стартиралата и у нас инициатива Agritrain. Общо осем партньори – образователни институции, нестопански организации и представители на бизнеса от Германия, България, Испания и Австрия, са се обединили около идеята да разработят методика, която да бъде в полза на преподавателите в сферата на селското стопанство и градинарството. България е представена в инициативата от Аграрния университет – Пловдив.
„Целта не е преподаването на нов материал, а насърчаване на устойчивия начин на мислене в професионалния и личния живот“, oбяснява проф. Тоня Георгиева от Аграрния университет – главен редактор на научното списание „Професионално образование“ на издателство „Аз-буки“. За целта се разработват учебни планове на училищно ниво и ниво предприятие. Чрез допълнителните предложения за обучение и всеобхватната стратегия за разпространение трябва да се постигне и осъществяване на дискусии за прилагането на професионално обучение в сферата на устойчивото развитие в образователните структури. Разработват се и предложения за допълнителна квалификация, които да са достъпни за учители и обучители. Това ще засили и сътрудничеството между образованието и бизнеса, уверени са участниците в инициативата.
Стопанисването на земите е област, която е строго регламентирана от европейските директиви. Действието и познаването на тези нормативни актове трябва да бъде интегрирано и в образованието. Благодарение на обмена между партньорите в момента се разработват иновативни подходи за това. Всички разработени материали ще са свободно достъпни онлайн.
Устойчивият начин на мислене вече е част от дейността на няколко опитни ферми в Европа. Екологичният начин на живот и пълното оползотворяване на отпадъчните продукти там са норма, водеща до по-ефективно земеделие и опазване на околната среда, обясниха участници в срещата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg