"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Istoriya-History journal
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Istoriya-History journal
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2020 Брой 42, 2020

База за устойчиви изследвания

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
15-10-2020
in Брой 42, 2020
A A

Научната инфраструктура е основен стълб на националните научноизследователски и иновационни системи на държавите членки на Европейския съюз (ЕС) и Европейското научноизследователско пространство (ЕНП) и спомага за развитието на научните изследвания и иновации в ключови за обществото и икономиката области, като здраве, околна среда, климат и др. Нейното наличие осигурява получаването на нови знания чрез обслужване на фундаменталните и приложните изследвания и дава възможност, от една страна, да се решават сложни интердисциплинарни научни въпроси, а от друга, да се комерсиализират научни резултати, създаващи иновативни продукти и услуги, което да подобри конкурентоспособността на страната и Европа. Това подчертава министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в мотивите си към проект на Решение на Министерския съвет за приемане на актуализирана Национална пътна карта за научна инфраструктура 2020 – 2027 г.

 

Уникалната изследователска инфраструктура дава възможности на българските учени да бъдат част от Европейското научно пространство

Следвайки примера на Европейския стратегически форум за научноизследователска инфраструктура, който публикува първата Пътна карта на общоевропейските научни инфраструктури през 2006 г., държавите членки на ЕС и асоциираните към Рамковата програма страни актуализират своите пътни карти за научна инфраструктура. Това е трето обновено издание на Пътната карта за научна инфраструктура на България и обхваща периода 2020 – 2027 г.
През 2019 г. след научна оценка на проектите са избрани 12 нови обекта, показали висок потенциал за развитие. Така обектите стават общо 50 в области като енергетика; околна среда и екология; биотехнологии, биомедицина, здраве и храни; физика и инженерни науки; аерокосмическа и отбранителна индустрия; социални и културни иновации, информационни и комуникационни технологии, както и електронна инфраструктура.
Националната пътна карта изпълнява политиките и мерките, идентифицирани в Националната стратегия за развитие на научните изследвания и Иновационната стратегия за интелигентна специализация. Изграждането на научната инфраструктура е водеща цел на Националната програма за развитие „България 2030“, където приоритет едно е насочен към укрепване на научната и иновационната среда чрез инвестиции в инфраструктура. Нейното развитие има за цел да осигури необходимите условия за активното участие на българските учени и иновативни фирми в програма „Хоризонт Европа“ и да привлече интереса на учени от трети страни с цел засилване на интернационализацията на българската наука.
С актуализацията на Пътната карта през 2020 г. ще се продължи консолидирането и модернизирането на научноизследователската инфраструктура в България и ще се осигури устойчивост на направени инвестиции във водещи консорциуми, области и звена с оглед реализиране задълженията на България по изпълнението на целите на Европейското научноизследователско пространство. Заради участието на страната ни в Европейския стратегически форум за научноизследователска инфраструктура (ЕСФНИ) се въвеждат правила за работа и достъп до научнотехнологични съоръжения, създава се оперативен и технологичен капацитет за работа с чуждестранни потребители и не на последно място, намалява се фрагментацията на националната научноизследователска екосистема и се повишава международната видимост на страната.

Бялата книга на ЕСФНИ, представена през 2020 г., има за цел да определи ролята на тези инфраструктури и бъдещото им модернизиране в контекста на обновеното Европейско научноизследователско пространство. Основните послания в нея са за укрепване позицията на научните инфраструктури. Друг важен елемент на политиката е да се постигне кохерентност междуевропейските, националните и регионалните политики за развитие на научна инфраструктура.
Това ще доведе до намаляване дублирането на усилията за ефективно общо използване на ресурси, както и стандартизиране на процедурите. Решаващ фактор за постигане на горепосочените цели е инфраструктурата да осигурява отворен достъп до данни.
За да могат държавите членки да отговорят на големите обществени предизвикателства, като изменението на климата или справянето с пандемии, научноизследователските инфраструктури трябва да могат да се интегрират, засилвайки обмена на знания и допринасяйки за интердисциплинарните изследвания. Затова електронната научноизследователска инфраструктура е от първостепенно значение и е необходимо да се подпомогне свободният достъп до научноизследователски инфраструктури на всички изследователи, както и улесняването на достъпа до данни чрез Европейския облак за отворена наука (EOSC).
Реализацията на настоящата Национална пътна карта за научна инфраструктура (НПКНИ) в контекста на новия програмен период и „България 2030“ е планирана на три етапа. Първият е „Увеличено участие в „Хоризонт Европа“, интернационализация и изграждане на национален капацитет (2020 – 2023 г.)“.
В рамките на този етап акцентът е върху изграждането и поддръжката на съществуващите обекти, вкл. центровете за върхови постижения и центровете за компетентност. През този период новите проекти ще подготвят своите бизнес планове за участие в конкурсни процедури за изграждане на инфраструктура по програми на Европейския фонд за регионално развитие, Европейския фонд за възстановяване и развитие и други финансиращи програми. Във втория етап основната цел е изграждане на връзката с иновациите (2024 – 2025 г.). През третия етап (2026 – 2027 г.) дейностите ще бъдат фокусирани върху трансфера на технологии, привличане на чуждестранни учени и фирми, както и създаване на привлекателна среда за кариерно развитие на учени.
Основното изпълнение на Пътната карта и изграждането на отделните изследователски комплек-
си ще бъдат обект на постоянен национален и международен мониторинг и оценка. Финансовото обезпечаване на Пътната карта предполага ефективно и интегрирано използване на наличните национални и европейски средства. Включените в настоящата Пътна карта нови проекти подлежат на последващ подбор. Тези 50 обекта включват инфраструктури, които се намират на различни етапи на развитие – изграждане, оперативно състояние, финансиране. В зависимост от степента на тяхната реализация трябва да се предвидят разходи за изграждане, поддържане и оперативна дейност, модернизиране, развитие, членски внос в съответната паневропейска инфраструктура и осигуряване на необходимия човешки ресурс.

Важно е Пътната карта да остане част от приоритетните дейности на правителството и за следващия програмен период(2021 – 2027) и след 2027 г. и да бъде ключов компонент при разработването на области за интервенция с цел подобряване на конкурентоспособността на националната икономика и по-етапното превръщане в средно- и високотехнологична.
Участието в международни организации и експериментални мегапроекти дава възможност за достъп до световно научно познание. На базата на международни договори България е част от Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН), създадена през 1954 г. Страната ни участва в експериментите CMS, NA61, NA62, ISOLDE и SHiP. Активната работа в програмите на ЦЕРН привлича младите хора в България за професионално развитие в областта на физиката, инженерните специалности и информационните технологии. В провежданите изследвания в ЦЕРН участват над 100 български учени.
Обединеният институт за ядрени изследвания в Дубна, Русия, е международна междуправителствена организация, създадена през 1956 г. от 11 страни за изучаване на фундаменталните свойства на материята. В Института се реализират няколко крупни проекта, в които участват български колективи. Сред тях са изграждащият се ускорителен комплекс NICA, Фабриката за свръхтежки елементи, експериментът „Байкал“ и многофункционалният изчислителен комплекс, включващ суперкомпютъра „Говорун“.Международният експериментален термоядрен реактор ИТЕР има за цел да утвърди ядрения синтез като нов неограничен енергиен източник. Европейското участие в дейностите се основава на споразумение, подписано през 2006 г. между седем партньора – „Евратом“ (представляваща ЕС), Китай, Индия, Япония, Южна Корея, Русия и САЩ.
В Пътната карта има изследователски научни съоръжения, които включват уникална научна апаратура за България и осигуряват на страната ни предимство в определени региони. Регионалният астрономически център за изследвания и образоване (РАЦИО) е обединение на изследователски и образователни институции.

В Националната астрономическа обсерватория – Рожен, са концентрирани специализирани ресурси за астрономически наблюдения. През 2020 г. в НАО „Рожен“ ще бъде доставен и монтиран първият в България хромосферен телескопс диаметър на огледалото 31 см за наблюдения на Слънцето.
Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“, основана през 1988 г., предоставя възможност за широк спектър фундаментални и приложни изследвания, както и мониторинг на основните физико-химични параметри на уникалната природа на Антарктида.
Националният циклотронен център включва ускорител – циклотрон, лаборатории за научноизследователска дейност по радиохимия и радиофармация, както и лаборатория за научноприложни изследвания. Той осъществява съвместна дейност с циклотронния център на Мултидисциплинарния институт „Хуберт Кюриен“ в Страсбург, Франция, Циклотронния център към Обединения европейски научен център в Испра, Италия, Националната лаборатория за ядрени изследвания в Леняро, Италия, PET центъра Росендорф-Дрезден в Германия, Центъра за научни изследвания в Юлих, Германия, и други.

Европейското научноизследователско пространство е стратегически документ, насочващ към унифициране на научната система на страните от ЕС, която да позволява свободното движение на учени, научно знание и технологии.
Ангажиментите на държавите членки и на България са да се създадат модерна и съвременна среда, инфраструктура и достъп до оборудване за провеждането на върхови изследвания. От влизането си в ЕС България е направила преглед къде участват български научни групи, и има ангажимент да подкрепя развитието на научната инфраструктура, както и да провежда регулярни конкурси. Страната ни участва в редица паневропейски изследователски инфраструктури като Е-инфраструктура (КЛаДА-БГ) за ресурси и технологии за българското езиково и културно наследство, член на паневропейските научноизследователски консорциуми CLARIN-ERIC и DARIAH-ERIC. КЛаДА-БГ осигурява публичен достъп до специално разработени за българския език електронни структурирани данни и автоматични обработващи програми.
Научноизследователската инфраструктура „Европейско социално изследване за България“ осигурява участието на България в консорциума на паневропейската научна инфраструктура European Social Survey – European Research Infrastructure Consortium (ESS ERIC). От 2002 г. във всяка страна участник на всеки две години се организира национално представително изследване на общественото мнение. Този подход осигурява висока надеждност и международна съпоставимост на получаваните резултати. Досега в България са осъществени пет вълни на ESS (2006, 2008, 2010, 2012, 2018 г.).
Националната научна инфраструктура „Изследване на здравето, стареенето и пенсионирането в Европа (SHARE) е основана с цел поддържане участието на България в това изследване и присъединяване и пълноправно участие на България в европейската инфраструктура SHARE ERIC
– уникалното и най-голямо пан-
европейско изследване на социалните науки.
Националният университетски комплекс за биомедицински и приложни изследвания (НУКБПИ) е мрежа от ресурси (биобанки, научно-техническо оборудване и изследователски звена) на двата най-големи медицински университета в България – в София и в Пловдив.

Центърът за съвременна мик-роскопия за фундаментални и приложни изследвания в областта на биологията, медицината и биотехнологиите (EuroBioImaging) е част от Euro-BioImaging консорциум – мащабна общоевропейска изследователска инфраструктура, на която България е един от основателите.
Научната инфраструктура по клетъчни технологии в биомедицината (ИНФРААКТ) е обединение от научни и професионални организации за съвместна научноизследователска и приложна дейност в хуманната репродуктивна и регенеративна медицина.
Националният геоинформационен център има за цел интегрирането на първичните данни за геосредата и обвързването им в единна, динамична ИКТ базирана мрежа.
МАСРИ е инфраструктура за устойчиво развитие в областта на морските изследвания и участие в европейската инфраструктура EURO-ARGO.
Паневропейската научноизследователска инфраструктура ACTRIS (Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure) обединява усилията на европейските партньори за наблюдение на атмосферните аерозоли, облаци и газови замърсители.
Европейската инфраструктура CTA-MAGIC е плод на международно сътрудничество в сферата на астрофизиката на частиците. Проектът цели участието на българските учени в най-напредничавите световни научни колективи, работещи в областта на високоенергетичната астрофизика на гама-лъчите, обединени около уникалната установка MAGIC и построяването на бъдещия мегакомплекс от Черенковски гамателескопи. Научната цел на експеримента MAGIC е изследване на т.нар. мистерия на Вселената.

Електронна инфраструктура за изследване на българското средновековно писмено наследство (ЕЛИНИЗБ) – електронните ресурси и инструменти за обработка на средновековни текстове
с българско потекло са създавани в продължение на 10 години.
Консорциум „Екстремна светлина“ ELI-ERIC-BG е научноизследователска инфраструктура за изследване на процеси в полето на мощни фемтосекундни лазерни импулси.
Българска наблюдателна станция на паневропейския нискочес-
тотен радио телескоп LOFAR-BG.
LOFAR e разработен от нидерландския Институт по радиоастрономия за изследване на ранната и далечна Вселена, слънчевата активност и земната атмосфера.
Разпределена система от научни колекции – България, (DISSCO-BG) се занимава с биологичното разнообразие и е българското звено на общоевропейската инфраструктура DiSSCo, призната през 2018 г. за изследователска инфраструктура с европейско значение.
Разпределена научна инфраструктура „Българска мрежа за дългосрочни екосистемни изследвания“ (LTER-BG) ще осигурява информация за опазване и устойчиво управление на уникалното биологично разнообразие в България.

Your Image Description

Свързани статии:

Ера на изчезване Национални научноиновационни комплекси Светни си лампата през джиесема Камъните на светлината

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Наука

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Нобелова седмица

Next article

Национални научноиновационни комплекси

Next article
Национални научноиновационни комплекси

Национални научноиновационни комплекси

Да превърнеш паметник на културата в пристан на изкуствата

Да превърнеш паметник на културата в пристан на изкуствата

Виртуална медицина – защо не

Виртуална медицина – защо не

Последни публикации

  • Сп. „История“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание на сп. „История“, 2024 г.
  • Сп. „История“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „История“, книжка 5/2024, година XXXII
  • History, issue 4/2024, Volume 32
  • History, issue 3/2024, Volume 32
  • History, issue 2/2024, Volume 32
  • History, issue 1/2024, Volume 32
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА НАУЧНО СПИСАНИЕ „ИСТОРИЯ“
  • Сп. „История“, книжка 6/2023, година XXXI
  • History, issue 5/2023, Volume 31
  • History, issue 4/2023, Volume 31
  • History, issue 3/2023, Volume 31
  • History, issue 2/2023, Volume 31
  • History, issue 1/2023, Volume 31
  • Contents of Istoriya-History, 2022, vol. 30
  • BULGARIANS IN THE GULAG: THE CASES OF POLITICAL EXILES NEDIU SAKOV AND PETAR MARINOV
  • History, issue 6/2022, Volume 30
  • History, issue 5/2022, Volume 30
  • History, issue 4/2022, Volume 30
  • History, issue 3/2022, Volume 30
  • History, issue 2/2022, Volume 30

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"