Държавите членки трябва да предоставят национални стратегии до септември 2021 г. и на всеки две години да отчитат постигнатите цели
Европейската комисия прие нов десетгодишен план в подкрепа на ромите в ЕС, в това число предложи препоръка на Съвета на ЕС.
Планът се съсредоточава върху седем ключови области – равенство, приобщаване, участие, образование, заетост, здравe и жилищно настаняване.
Във всяка от тези области ЕК предлага нови цели и прави препоръки към държавите членки за тяхното постигане. Те ще послужат като важни инструменти за наблюдение на напредъка и ще гарантират, че ЕС ще постигне по-голям напредък в предоставянето на жизненоважната подкрепа, от която много от ромите, живеещи в ЕС, все още се нуждаят.
„Нашите усилия през
последните десет години да подкрепим ромското население в ЕС, не бяха достатъчни. Нямаме извинение за това. Много роми продължават да се сблъскват с дискриминация и расизъм. Това е неприемливо. Днес подновяваме усилията си, за да поправим това положение, с ясни цели и подновен ангажимент за постигане на реална промяна през следващото десетилетие“, заяви зам.-председателят по въпросите на ценностите и прозрачността Вера Йоурова.
„За да може ЕС да се превърне в истински съюз на равенство, трябва да гарантираме, че милионите роми са третирани еднакво, че те са приобщени в социално отношение и че могат да участват в социалния и политическия живот без изключение. Въз основа на целите, които определяме в Стратегическата рамка, очакваме до 2030 г. да постигнем реален напредък в превръщането ни в Европа, в която ромите стават част от многообразието на ЕС, участват в нашите общества и разполагат с всички възможности да допринасят пълноценно за политическия, социалния и икономическия живот и да се възползват от него“, посочи комисарят по въпросите на равнопоставеността Хелена Дали.
Въпреки че целта на ЕК е пълно равенство, към момента тя предлага минимални цели за 2030 г. въз основа на напредъка, постигнат при предишната рамка. Те включват: намаляване поне наполовина на дела на ромите, които са подложени на дискриминация; удвояване дела на ромите, които съобщават за случаи, в които са били подложени на дискриминация; намаляване поне наполовина на разликата в бедността между ромите и населението, като цяло; намаляване поне наполовина на разликата в участието в образованието в ранна детска възраст; намаляване наполовина на дела на ромските деца, които посещават сегрегирани училища, в държавите членки със значително ромско население; намаляване поне наполовина на разликата в заетостта и на разликата в заетостта между жените и мъжете; намаляване поне наполовина на разликата в средната продължителност на живот; намаляване най-малко с една трета на разликата по отношение на изключително лошите жилищни условия; гарантиране, че най-малко 95% от ромите имат достъп до чешмяна вода.
За да бъдат постигнати тези цели, от решаващо значение е държавите членки да въведат необходимите правилни политики. Комисията предоставя насоки за държавите членки и определя списък от мерки, които да предприемат, за да постигнат по-бърз напредък в равенството, приобщаването и участието на ромите. Те включват развитие на системи за подкрепа на ромите, които са жертви на дискриминация, кампании за повишаване на осведомеността в училищата, подкрепа за финансова грамотност, насърчаване на наемането на роми в обществените институции и подобряване на достъпа до качествени медицински прегледи, профилактични прегледи и семейно планиране за жените от ромски произход.
ЕК призовава държавите членки да представят до септември 2021 г. национални стратегии и на всеки две години да докладват за тяхното изпълнение.
Много от областите на политиката, свързани с подоб-
ряването на равенството, приобщаването и участието на ромите, са от компетенциите на държавите членки. ЕС обаче играе важна роля, като предоставя насоки на политиката, координира действията на държавите членки, наблюдава изпълнението и напредъка, предоставя подкрепа чрез фондовете на ЕС и насърчава обмена на добри практики между държавите членки.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg