В ПГСС „Никола Пушкаров“ в Попово подготвят кадри за местния бизнес
Професионалната гимназия по селско стопанство „Никола Пушкаров“ в Попово е сред най-предпочитаните училища в област Търговище. В нея учат 458 ученици, като 16 от тях са в самостоятелна форма. Спектърът от специалности, които изучават децата там, е доста широк – от чисто селскостопански до икономически. Професиите, които могат да практикуват техните възпитаници след завършване на образованието си също са доста разнообразни – техник на селскостопанска техника, техник растениевъд, агроеколог, фермер, готвач, сътрудник в малък и среден бизнес, икономист, офис мениджър и организатор на туристическа агентска дейност.
„Професионалните направления, които предлагаме, са актуални на пазара на труда. Доказателството за това е, че учениците ни веднага си намират работа“, казва директорката на гимназията инж. Теменуга Тодорова. И посочва, че през последните години най-предпочитани са техник на селскостопанска техника и готвач. Засиления интерес към земеделието обяснява с навлизането на механизацията в сектора – много дейности, които преди са се извършвали ръчно, вече се осъществяват с помощта на машини. За избора на професия допринася и местоположението на Попово. „Районът ни е земеделски и тук развиват дейност много родни и чужди компании, които търсят кадри, а ние се опитваме да им ги осигурим“, отбелязва директорката.
Професионалната гимназия разполага с богат машинно-тракторен парк, оборудван с нова и модерна техника. През годините той постоянно се е обновявал по националните програми на МОН и със собствени средства на училището.
Практическите упражнения на учениците се водят на 700 дка обработваема земя. Там те работят с машинно-тракторни агрегати и извършват всички основни агротехнически мероприятия. Под зоркото око на учителите си със собствените си ръце отглеждат пшеница, ечемик, слънчоглед и царевица. Освен това в опитното поле децата се грижат и за лозя и овощни дръвчета. Имат и учебна ферма, в която младежите прилагат на практика всичко усвоено в час.
За учениците от специалността „Производство на кулинарни изделия и напитки“ школото е подсигурило две учебни кухни, а за целите на паралелката „Организатор на туристическа агентска дейност“ има учебен хотел, разположен в общежитието на гимназията.
Оттам планират от догодина да предлагат и дуална форма. Ще се опитат да го въведат за някои от съществуващите паралелки, но ако се наложи, ще направят и нови. „Получих-
ме заявка от работодател от Попово, който се занимава с изработка на мебели. Помоли ни да направим такава паралелка в дуална форма на обучение. Не сме работили в това направление, но сме оптимисти и се надяваме да успеем да се справим“, казва инж. Тодорова. С това продължават политиката си да отговарят на нуждите на пазара на труда в града – стремят се да обучават такива кадри, от каквито бизнесът има полза.
По този начин гарантират и работа на всеки свой възпитаник. „За да бъде успешно дуалното обучение, е важно да има заявка от работодателя. Много по-лесно, отколкото самото училище да провокира интерес у работодатели“, категорична е директорката.
Всички ученици в селскостопанската гимназия учат като първи чужд език английски, а вторият е по избор – немски или руски. Възпитаниците им се представят много добре на държавните зрелостни и квалификационни изпити след XII клас. Благодарение на професионалната подготовка някои от тях веднага започват работа, други решават да продължат в университет.
В училището има и богата извънкласна дейност – клубовете в гимназията са 11. За децата с артистични заложби има уроци по театрално майсторство, фотография и артателие, а за учениците с уклон към природните науки – биология.
Децата със СОП в гимназията са 21. С тях работят двама ресурсни учители и педагогически съветник. „Всички педагози при нас се съобразяват с индивидуалните им потребности“, отбелязва инж. Тодорова. По думите ресурсните учители трябва да бъдат назначени в училището, защото само по този начин биха могли истински да помогнат на учениците.
Любопитен факт е, че ПГСС „Никола Пушкаров“ е първата иновативна гимназия в област Търговище. Миналата година получава статут на иновативно училище за една година с предложението си за „Виртуална разходка“. Тази година училището отново е обявено за иновативно, но този път за три години. В проекта им „Общуваме с миналото с поглед към бъдещето – професии за устойчиво развитие“ е заложено разработването на нови учебни програми, методи на обучение и иновативни продукти. Поставили са си за цел да стимулират и мотивират учениците си да се стремят към устойчиво бъдеще, основано на зелена кариера, креативност и STEM технологии. Иновацията им обхваща целия випуск от IX клас.
В учебната програма е включено изучаването на традициите по отглеждане на земеделски култури в региона, управление на бизнес, готварство, приготвяне на ястия и почитане на обичаи, приложени в съвременните условия. Въведени са и два нови предмета – „Зелени алтернативи“ и STEM.
Децата участват и в много конкурси от Националния календар на МОН. Активно се включват в олимпиади, спортни съревнования и състезания по професии. Едно от тях е „Млад фермер“, където редовно печелят призовите места.
Тази година предстои да реализират и проект за мобилност по „Еразъм“ – „Два пътя една цел успешен старт в кариерата“. Учениците ще бъдат на практика в две групи в Италия и Испания. Планира се пътуването да бъде през следващата календарна година февруари – март и се надяват епидемичната обстановка в двете страни да не възпрепятства заминаването им.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg