В изпълнение на издадената от министъра на здравеопазването заповед от 29 октомври (четвъртък) до 12 ноември за 14 дни се преустановяват присъствените учебни занятия в училищата за учениците от VIII до XII клас включително, както и за университетите в страната. Това съобщи Пресцентърът на МОН.
Учениците от начален и прогимназиален етап (до VII клас включително) ще продължат присъствения учебен процес с изключение на училищата, на които е издадено разрешение от министъра на образованието и науката за обучение от разстояние в електронна среда за I – VII клас.
Преустановяват се груповите извънкласни дейности и занимания в присъствена среда, както и присъствените занятия в езикови центрове, образователни центрове, занимални и други, организирани от юридически и физически лица. Изключение се допуска за дейностите по интереси и занималните за ученици в начален и прогимназиален етап на образование. Преустановяват се и присъствените занимания в центровете за подкрепа за личностно развитие.
„Не бих казал, че са закъснели мерките. Те са в резултат на вслушването във всички професионалисти. Предложени са от главния държавен здравен инспектор. Следим ситуацията всеки ден и сме готови да отменим или да разширим мерките. За две седмици напред нямаме намерение да променяме мерките, очакваме да дадат резултат“, заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов.
Ден по-рано бе издадена и заповед на министъра на образованието и науката, според която директорите на училища могат да отправят аргументирано предложение до министъра на образованието за преминаване към обучение от разстояние в електронна среда при увеличаващ се или висок брой на ученици и учители, заразоносители на COVID-19 или с грипоподобни симптоми, сходни с тези на COVID-19 и/или при голям брой карантинирани учители и ученици в училището. Условие за преминаване към обучение от разстояние е в училището да са създадени условия за това.
Решението за предложението ще се взима от педагогическия съвет, съгласувано с обществения съвет и при отчитане нагласите на преобладаващата част от родителите на учениците. За решението се уведомява съответното регионално управление по образованието. Решението може да не е предшествано от препоръка на съответната регионална здравна инспекция. Предложение за преминаване на дистанционно обучение може да се прави и по препоръка на областния координационен щаб.
При вземане на подобно решение трябва да се спазва принципът, че преминаването към обучение от разстояние в електронна среда за учениците от начален етап е краен вариант и следва да е при изключителни случаи, само когато е обективно невъзможно обучението да продължи присъствено, пише още в заповедта на просветния министър. Към обучение от разстояние ще преминават първо учениците от гимназиален етап, а след това учениците в прогимназиален етап.
„Най-лесно е да затворим училищата, но това означава да жертваме качеството на образование на децата, караме родителите да стоят вкъщи. Избрахме варианта да се действа локално, за да има максимум присъствено обучение, защото вярваме, че то е най-доброто“, коментира в ефира на Нова тв министър Красимир Вълчев. Той изказа и съболезнования на близките на загубилите битката с коронавируса учители.
Министър Вълчев отбеляза, че на ниво държава в момента не се предвижда цялостно преминаване на обучение в електронна среда. „Вероятно ще стигнем до тази ситуация, ако се усложни значително ситуацията с COVID-19 или в седмиците на сезонните грипни вируси“, каза още министър Вълчев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg