Желаещите да учат във Варненската морска гимназия, са се увеличили с 25%
Наблюдаваме доста по-голям интерес към морските професии т.г. в сравнение с предната. При приема във Варненската морска гимназия „Св. Николай Чудотворец“ отчитаме ръст от 25%.“ Това разказва пред в. „Аз-буки“ директорът на училището инж. Виолета Шишкова. Тя е категорична, че има връщане към професионалното обучение по морските професии.
Варненската морска гимназия е създадена през 1948 г. като Държавно практическо корабостроително училище и е най-голямото учебно заведение, подготвящо кадри за морската индустрия.
Усилията на екипа на гимназията и политиката на МОН за превръщането на морските професии в защитени спомагат за нарасналия интерес към специалностите, които се изучават във Варненската морска гимназия. Три са защитените специалности: за корабен техник „Корабни машини и механизми“, за електротехник – „Електрообзавеждане на кораби“, и за корабоводител – „Корабоводене – морско“.
С очакван недостиг на пазара на труда е специалност „Експлоатация на пристанищата и флота“, която т.г. привлече кандидати с много висок бал. По традиция обаче най-предпочитана остава специалността „Корабоводене – морско“. Сред атрактивните за младежите е и „Техник на компютърни системи“, приложимо във всички сфери на живота.
Варненската морска гимназия т.г. е единственото училище в областта, което получава финансиране по Националната програма за изграждане на STEM среда в категорията за големи училища – с 300 и повече ученици, каза още директорът на Морското училище. По проекта на стойност 300 000 лв. ще се създаде Иновативен образователен център, който ще предостави нови възможности за интегриране на иновации и ще осигури практическо измерение на обучението по всички програми.
В едно от помещенията на Центъра ще се осигури обучение в среда с виртуална и добавена реалност, която комбинира данни от реалния свят с компютърно генерирани такива. В този кабинет ще се обучават по всички професионални направления, например учениците ще могат да видят как функционира даден машинен елемент в реална среда. „Надяваме се образователният процес да стане много по-ефективен с осигуряването на новите модерни технологии“, коментира инж. Шишкова. Предвижда се в Центъра да се изгради и кабинет за образователна роботика, в който гимназията ще разполага с хуманоидни роботи. Очакванията са реализирането на проекта за STEM среда да стане факт до септември 2021 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg